ЗДДФЛ, чл.45,ЗДДФЛ, чл.24,ЗДДФЛ, чл.35

Изх. № 04-11-4
Дата: 10.11.2011 год.
ЗДДФЛ, чл. 24;
ЗДДФЛ, чл. 35;
ЗДДФЛ, чл. 45.
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
По повод Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите с вх. № 04-11-4 от 01.04.2011 г., Ви уведомявам за следното:
Според описаните в писмото Ви факти, въз основа на постъпил за изплащане изпълнителен лист, по влязло в сила съдебно решение, Министерство на отбраната е осъдено да заплати на физическо лице сумата от 4 423.83 лв., представляваща неизплатено възнаграждение за положен извънреден труд за периода 01.01.2005 г. до 31.12.2007 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба (26.02.2008 г.) и направените по делото разноски. Посочили сте също, че сумите ще се изплащат от Министерство на отбраната, а не от поделението в което е работило съответното физическо лице. В тази връзка поставяте следните въпроси:
1. Когато сумите се изплащат директно на лицето има ли задължение Министерство на отбраната да удържа авансов данък /и върху кои суми/ или лицето следва да внесе данък с подаването на годишна данъчна декларация, съгласно чл. 50 от ЗДДФЛ?
2. В случай, че следва да се удържи авансов данък върху възнаграждението върху коя сума се начислява лихвата – върху цялата главница или върху сумата след удържането на данъка?
3. Какви други задължения има Министерство на отбраната във връзка с изплащането на изпълнителния лист?
На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите (ЗНАП), изпълнителният директор на НАП, организира разясняване на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията. Редът за определяне на законната лихва не се урежда в данъчното и осигурителното законодателство и изразяването на мнение по този въпрос ще има характеристиките на правна консултация, което е извън правомощията на изпълнителния директор на НАП. С оглед на това, изразявам становище само по въпросите, свързани с данъчното третиране на сумите, които Министерство на отбраната следва да изплати на физическото лице въз основа на описаният в писмото Ви изпълнителен лист.
1. Относно възнаграждението за положен извънреден труд.
В облагаемият доход от трудови правоотношения се включват трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на изрично изброените в чл. 24, ал. 2 на ЗДДФЛ (чл. 24, ал. 1 ЗДДФЛ). Възнаграждението за положен извънреден труд не попада сред доходите по чл. 24, ал. 2 на ЗДДФЛ, нито е освободено от облагане съгласно чл. 13 от закона. Следователно, сумата от 4 423, 83 лв., която Министерство на отбраната е осъдено да заплати на физическото лице представлява облагаем доход от трудово правоотношение по смисъла на § 1, т. 26 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ. Същата подлежи на авансово облагане по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ, като ангажиментът за определяне, удържане и внасяне на дължимия данък е на работодателя. В тази връзка следва да се уточни, че работодател по смисъла на § 1, т. 27 от ДР на ЗДДФЛ е всяко местно лице, чуждестранно лице, извършващо дейност чрез място на стопанска дейност или определена база на територията на страната, както и търговско представителство по Закона за насърчаване на инвестициите, което наема физически лица по трудови правоотношения или е страна по договор за предоставяне на персонал от чуждестранно лице.
В конкретния случай, следва да се има предвид и разпоредбата на § 5 от ПЗР на ЗДДФЛ, според която за облагаем доход от трудови правоотношения по смисъла на този закон, начислен, но неизплатен до влизането му в сила (01.01.2007г.), размерът на дължимия авансов данък при окончателното изплащане на дохода се определя по реда на чл. 42, ал. 3 от ЗДДФЛ.
Размерът на изплатения облагаем доход от трудови правоотношения, включително изплатеното възнаграждение за положен извънреден труд, както и размерът на удържания авансово данък се удостоверяват от работодателя чрез издаването служебна бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ. Освен това, работодателите периодично предоставят информация за изплатените доходи по трудови правоотношения и за данъка, удържан върху тези доходи. Министърът на финансите издава наредба за съдържанието, начина и реда за предоставяне и съхраняване на данните (чл. 73, ал. 6 ЗДДФЛ). Това е Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
2. Относно законната лихва.
По отношение данъчното третиране на законната лихва върху неизплатеното в срок възнаграждение за положен извънреден труд е необходимо да имате предвид, че също представлява облагаем доход по смисъла на ЗДДФЛ. За този вид доход се прилагат разпоредбите на чл. 35 и 36 от закона при формирането на облагаемия доход и на годишната данъчна основа. За доходите, подлежащи на облагане по този ред не се удържа и/или внася авансов данък, но същите участват при определянето на общата годишна данъчна основа и се декларират от физическото лице в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В тези случаи, данъчният закон регламентира следните задължения за платеца на дохода:
?да издава служебна бележка по чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ;
?да посочва изплатения доход в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ, предприятията – платци на доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ (в т.ч. и облагаемите доходи от лихви), издават за изплатените доходи служебна бележка по образец, която се предоставя на лицето придобило дохода. Формулярът е утвърден със заповед на Министъра на финансите и е обнародван в „Държавен вестник” бр. 1/2011 г. Образецът на служебната бележка по чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ може да бъде намерен и на интернет страницата на Агенцията – www.nap.bg.
На основание чл. 73, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ, предприятията – платци на доходи изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година, като в справката не се включват:
?изплатените доходи от трудови правоотношения;
?доходите от задължително социално осигуряване, както и
?доходите, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Облагаемият доход от лихви по чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ, каквато в случая е законната лихва за неизплатеното възнаграждение за извънреден труд, не попада в изброените по-горе изключения, т.е. следва да се посочи в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ.
3. Относно присъдените разноски по съдебни дела.
На основание чл. 13, ал. 1, т. 10 от ЗДДФЛ, посочените в писмото Ви присъдени обезщетения за разноски по съдебни дела (213,60 лв. за производството пред …. окръжен съд и 360 лв. за производството пред …. апелативен съд), са освободени от облагане по реда на този закон. Необходимо е да се уточни също, че въпросните суми също следва да бъдат посочени в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, тъй като не попадат сред изключенията по чл. 73, ал. 2 от закона.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар