ЗДДФЛ, чл.50, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.29, т. 1,ЗДДФЛ, чл.53, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.29, т. 2,ЗДДФЛ, чл.35, т. 6,ЗДДФЛ, чл.53, aл. 3

2_2148-1/29.12.2010г.
ЗДДФЛ – чл.29, т.1, т.2;
ЗДДФЛ – чл.35, т.6;
ЗДДФЛ – чл.50, ал.1;
ЗДДФЛ – чл.53, ал.1, ал.3.
Съгласно изложената фактология, физическото лице, регистриран земеделски производител е одобрен за получаване на безвъзмездна финансова помощ по Мярка 112 – Създаване на стопанства на млади фермери в размер на 48892 лв. Финансовата помощ е предназначена както за отглеждане на все още неплододаващи орехи, така също за закупуване на дълготрайни материални активи /ДМА/ и за разрастване на стопанството през следващите две години с нови площи и отглеждане на зърнени култури върху тях.
През м.април 2010 година лицето е получило 50% от одобрената сума.
Във връзка с така изложената информация сте поставили следните въпроси:
1. Получената през 2010 година сума в размер на 24446 лева, 50% от одобрената финансова помощ, следва ли да се счита като доход на физическото лице и подлежи ли на облагане през 2010 година.
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
Цитираните от Вас помощи са субсидии /финансирания/ и са обвързани с дейността Ви като регистриран земеделски производител.
Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ не регламентира получените субсидии, финансирания и помощи като доход на физическите лица, спрямо който да се прилага специално данъчно третиране. Поради това, този род плащания се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите по смисъла на закона.
На основание чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
На основание чл.16, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, съгласно разпоредбите на този закон.
В случай, че субсидията е предназначена за производство на непреработена селскостопанска продукция, съгласно нормата на чл.29, т.1 от ЗДДФЛ, физическите лица, регистрирани като земеделски производители, формират облагаем доход като разлика между придобит доход от дейността и 60 на сто нормативни разходи.
В случай, че субсидията е получена за дейността по производството на преработени продукти от селското стопанство /вкл. продажба на произведена декоративна растителност/ същата следва да се третира от физическото лице като облагаем доход от друга стопанска дейност по реда на чл.29, т.2, б.”а” от ЗДДФЛ.
В този случаи облагаемият доход се определя като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността.
В случай, че физическото лице не влага, съответно не използва получената субсидия за извършване на стопанска дейност, а за лични нужди, същата ще се определи като доход от друг източник. В тези случаи физическото лицеще формира облагаем доходпо реда на чл. 35, т.6 от ЗДДФЛ, т.е. брутната сума на получената субсидия ще подлежи на облагане.
Съгласно чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяване на сметката на получателя на дохода или получаване на чека – при безналично плащане.
Съгласно разпоредбата на чл.11, ал.3 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от третото лице.
Лицата, придобили доход от стопанска дейност по реда на чл.29 от ЗДДФЛ, дължат авансов данък, определен по реда на чл.43, ал.1 от с.з.
Съгласно чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ, за доходите, придобити след 01.01.2010г. местните физически лица подават годишна данъчна декларация, а съгласно чл.53,ал.1 срока за деклариране е 30 април 2011г.
Субсидиите, получени през 2010 г. следва да се отразят в годишната данъчна декларация, като севпишат на отделни редове в Приложение № 3 »Доходи от друга стопанска дейност», част І, Таблица 1 .
Текстът на чл.53, ал.2 от ЗДДФЛ дава възможност на лицата, които подадат годишна данъчна декларациядо 10-ти февруари на следващата година, да ползват отстъпка 5 % от внесената в същия срок част от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация.
Съгласно чл.53, ал.3 от ЗДДФЛ, същият размер отстъпка ползват и лицата, когато в срок до 30 април на следващата годинаподадат годишната данъчна декларация по електронен път,ако не са приложили предходната разпоредба.
Сроковете и мястото за внасяне на авансовия и годишния данъкса регламентирани съответно в чл.чл.67 и 68 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар