ЗДДФЛ, чл.52

2_644/26.04.2011г.
ЗДДФЛ – чл.52
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че работите по договор за управление и контрол, по който получавате ежемесечно възнаграждение и това е единственият Ви доход за 2010г.
Запитването Ви е свързано с постъпването на сина Ви в целодневна детска градина. В т.5 от раздел II „Задължителен набор от документи” от Процедурата за постъпване на деца в общинските ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на Община ….., е посочено, че към задължителния набор от документи следва да се представят: „заверени копия от годишни данъчни декларации по чл.50 или 92 от ЗДДФЛ за предходната календарна година, ако родителите са самоосигуряващи се”. Въпросът Ви е: следва ли да подавате годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно § 1, т. 26, буква „з“ (нова, ДВ, бр.113 от 2007 г., в сила от 1 януари 2008 г.) от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, за целите на данъчното облагане правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, са „трудови правоотношения“ по смисъла на този закон. Следователно, считано от 1 януари 2008 г., възнагражденията на изпълнителите по договори за управление и контрол подлежат на авансово и годишно облагане по реда, предвиден в ЗДДФЛ за облагането на доходите от трудови правоотношения. Това означава, че облагаемият доход и годишната данъчна основа за тези доходи, считано от 1 януари 2008 г., се определят по реда на чл. 24 и 25 от ЗДДФЛ. Съответно, при авансовото и годишното им облагане приложими са нормите на чл. 42 и чл. 49 от ЗДДФЛ, т.е. редът, предвиден за авансово и годишно облагане на доходите от трудови правоотношения.
С оглед разпоредбата на чл. 52, т. 1 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето има само един работодател и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година.
Задължение да подадат годишна данъчна декларацияпо чл.50 от ЗДДФЛ, иматместните и чуждестранните физически лица, придобили доходи от трудови правоотношения по §1, т.26, букви „е” и „и” от допълнителната разпоредба.Правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, не попадат в обхвата на чл.50, ал.3 от ЗДДФЛ.
Предвид горецитираното, Вие нямате задължение да подавате годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, тъй като за 2010г. имате единствено доходи от трудови правоотношения изплащани само от един работодател, при условие, че той е определил и удържал пълния размер на годишнияданък.
По отношение на цитирания от Вас в Процедурата за постъпване на деца в общинските ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на Община … чл.92 от ЗДДФЛ, Ви уведомяваме, че в посочения закон няма такъв член.
Следва да имате в предвид, че лицата упражняващи трудова дейност въз основата на сключени договори за управление и контрол подлежат на задължително социално осигуряване по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО, във вр. с. чл.6, ал.2 и ал.3 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/. Те не са лица, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка и не попадатв обхвата на понятието „самоосигуряващо се лице” по смисъла на чл.5, ал.2 от КСО.

Оценете статията

Вашият коментар