ЗДДС, чл.104, aл. 2,ЗДДС, чл.104, aл. 3

Изх. № ……
София,..2006 г.
До
……………
ТД на НАП
……………….
Уважаеми г-н ………..,
Във връзка с Ваше запитване до ТДД – гр….., сега ТД на НАП – гр. ……, препратено по компетентност в Главна данъчна дирекция, сегана , постъпило с вх. № ……. г., с което са поставени някой въпроси, свързани с дейностите осъществявани от общината, като регистрирано по ЗДДС лице, Ви уведомявам за следното:
Отговора на поставения въпрос, касаещ отразяване в отчетните регистри – „дневник за покупките” и „дневник за продажбите, на издадени и получени от общината данъчни документи, когато са свързани с дейностите, осъществявани като орган на местно самоуправление, се съдържа директно в разпоредбите на ЗДДС и Правилника за неговото прилагане, и това са: чл.93, ал.2, чл.104, ал.2 и ал.3 от ЗДДС, чл.91, ал.2 и ал.3, чл.96, ал.1 и ал.2 от ППЗДДС.
Искам да отбележа също така, че случая, когато регистрирано по закона лице, което не отрази издадения или получения от него данъчен документ в счетоводството си и в дневника за продажби или в дневника за покупки за съответния данъчен период, е свързан с нарушаване на принципа на начисляване, залегнал в ЗДДС, за което в чл.136 от ЗДДС е предвидено административно наказание.
Отделно от това, отчитайки, че дейностите (доставките) на органите на местно самоуправление, които са извършени в качеството им на орган на местна власт, извършени при някое от условията,посочени в чл.3, ал. 2 от ППЗДДС, за целите на ЗДДС се считат за освободени доставки, по смисъла на чл. 33, ал.2, т. 2 от ЗДДС (виж чл.2, т.4 и чл.3, ал.2 от ППЗДДС). За тези доставки, общината следва да издава опростени фактури (известие към опростена фактура) в 5 – дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие по чл.24 от ЗДДС.
Предвид горепосочените основания, общината, като регистрирано по ЗДДС лице, следа да спазва правилата, свързани с документиране и отразяване на всички издадени и получени от нея данъчни документи в отчетните регистри по чл.104 от ЗДДС.
По втория поставен въпрос, свързан с дейностите по предоставяне на помещения от общината (безвъзмездно или срещу насрещна престация), при което платените от общината разходи за електрическа енергия, топлинна енергия, водата и др. се заплащат от „наемателите”, следва имате предвид, че съгласно разпоредби на ЗДДС:
Тази дейност не попада в обхвата на доставките, които съгласно чл. 33, ал.2, т. 2 от ЗДДС за освободени, поради което са облагаеми на основание чл.32 от закона.
Документирането се извършва с данъчен документ, издаден в 5- дневен срок от възникване на данъчното събитие.
Видът на извършваните доставки (облагаеми или освободени) е пряко свързан с разпоредбите по Глава единадесета на ЗДДС – „Данъчен кредит”. Кумулативното изпълнение на условията, регламентиращи това право изискват получените доставки (гореизброени), дава основание в някой случаи да възникне право на данъчен кредит – пълен или частичен.
Следва да се отбележи, че когато получените доставки, които ще послужат едновременно за извършване на освободени и на облагаеми доставки и е възможно определянето на частите от тях да бъде точно, достоверно и документално обосновано, без възможност за субективна преценка, може да се счита като основание да се ползва данъчен кредит частично, до размера на начисления ДДС, който следва да се плати от „наемателите”. В противен случай този ред на отчитане е неприемлив, поради което се налага отчитането чрез коефициент, формиран съгласно чл. 68 от ППЗДДС.
Зам.
/Стоян Марков/’

Оценете статията

Вашият коментар