ЗДДС, чл.113, aл. 4,НАРЕДБА Н-18, чл.26, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, т. 1, параграф 1,,НАРЕДБА Н-18, чл.39, aл. 2,ЗДДС, чл.118, aл. 1,ЗДДС, чл.118, aл. 2

5_5/22.02.2008
ЗДДС, чл. 113, ал.4 и чл.118, ал.1 и 2
Наредба № Н-18, чл.26, ал1 и 39, ал.2 и §1, т.1 от ДР на наредба
Фактическа обстановка: Дружество извършва продажби на стоки по предварителна заявка, като доставките се извършват на територията на страната чрез куриер, който получава парите от клиента при предаването и в последствие ги отчита в брой или превежда по банковата сметка на доставчика.
Поставени въпроси:
1.Как би следвало да се документират продажбите?
2.При издаване на фактура за доставка какво следва да се посочи в графа „вид на плащане”?
3.Следва ли да се издава фискален бон?
4.Кой и кога следва да го издаде?
5.В случай, че трябва да се издаде фискален бон, следва ли в него да има информация за различен вид плащане?
6.Как би следвало да се попълни книгата за дневни финансови отчети / чл.39 от Наредба № Н-18/?
Отделно от задължението за издаване на данъчните документи по чл. 112, ал. 1 от ЗДДС /обн. ДВ. бр.63 в сила от 01.01.2007г./, с чл. 118, ал. 1 от закона е предвидено самостоятелно основание за регистриране и отчитане на извършените доставки чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство.
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Касовата бележка е документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, съгласно чл.118, ал.2 от ЗДДС.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 от 13.12.2006г.на МФ (обн. ДВ, бр. 106 от 27.12.2006 г., изм.бр.7/2007 г., бр. 79/2007 г.).
Съгласно изложената фактическа обстановка извършваната от Вас дейност е съотносима с дадената в § 1, т. 1 от ДР на Наредба № Н-18 на МФ от 13.12.2006г.дефиниция за “разносна търговия“, състояща се в продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка, при която доставката се извършва от нает от доставчика персонал.
При разносна търговия, на основание чл.25, ал.2 на наредбата фискалната касова бележка се издава от фирмата при окомплектовката на заявката и се предава от разносвача на купувача при заплащането на цената на стоките. Издаваните фактури, следва да са придружени с фискален касов бон.
Предвид гореизложеното като доставчик на стоките сте задължени да издадете фискална касова бележка и да я предадете на разносвача, който от своя страна следва да я предаде на купувача при получаване на плащането.
Разпоредбата на чл.26, ал.1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ съдържа изрично изискване касовата бележа отпечатвана от фискалното устройство /ФУ/ да е четима и да съдържа реквизитите посочени в единадесет точки.
В Приложение 1 към чл. 5, раздел V, буква “а” и “б” към наредбата е показана задължителната форма и минимална информация, съдържаща се в стандартната клиентска фискална касова бележка и в фактурата когато е разширена фискална касова бележка.
Всяко фискално устройство от одобрен за България тип има възможност да отчита различни видове плащания, чиито имена се програмират в устройството в зависимост от обичайната практика на обекта.
Запостигане на по-детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания различни от тези в брой за приключване на фискалната касова бележка би могло да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование /например:”с карта”, „с ваучер”, „с купони” и др./.
При разносната търговия касовата бележка се издава преди заплащането на доставката и ако то е в брой няма изискване за допълнителна информация в бележката.
Съгласно разпоредбата на чл. 113, ал. 4 от ЗДДС фактурата задължително се издава не по-късно от пет дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката а в графата ще посочите плащане в брой или по банков път.
В глава петаот наредбата „Отчетност на оборотите от извършени продажби” са разпоредбите съгласно които трябва да се води книгата за дневни финансови отчети.
Наредбата не съдържа образец на книгата за дневните финансови отчети, но поставя изискване за воденето и.
Съгласно чл. 39, ал. 2 на Наредба № Н -18/2006г. от МФ, за всяко устройство се води отделна книга за дневните финансови отчети. На първа страница на книгата се отразяват данните на задълженото лицето, наименованието и адресът на търговския обект, описват се кочаните с касови бележки и данни от въвеждане в експлоатация, индивидуалните номера на ФУ, както и промените на данните в деня на настъпване.
Отпечатаните дневни финансови отчети с нулиране и запис във фискалната памет се съхраняват в хронологичен ред в книгата.
Дните, в които обекта не е работил се вписват на съответната страница на книгата с текст „неработен ден” а когато няма регистрирани продажби се вписва ”няма регистрирани продажби”. Книгата се съхранява в търговския обект.
Книгата е за календарната година и съдържа отделна страница за всеки календарен ден от годината. Това означава, че за всяка календарна година се води отделна книга за дневни финансови отчети.

Оценете статията

Вашият коментар