ЗДДС, чл.116

2_256/17.02.2011 г.
чл.116 от ЗДДС
През м. ноември сте осчетоводили фактура за закупени стоки от доставчик, която сте описали в дневника за покупки през същия месец и сте упражнили право на приспадане на данъчен кредит. През м. декември сте направили плащане по фактурата. През м. януари след телефонен разговор сте установили, че доставчикът е анулирал тази фактура и е издал фактура със същия номер на друг клиент, без да Ви уведоми. За да изправите допуснатата грешка сте включили фактурата в дневника за покупки за месец декември със същия номер, но със знак минус.
Поставeн е следния въпрос:
1. Правилно ли е извършена корекция по посочения начин?
От запитването не става ясно какво е основанието за анулиране на въпросната фактура. С оглед изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното принципно становище:
Предвид разпоредбата на чл. 116 от ЗДДС погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които не е начислен данък, въпреки че е следвало да бъде начислен. За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
Съгласно ал.4 на чл.116 от ЗДДС когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
В чл.78, ал. 6 от ППЗДДСе посочено, че в случаите на анулиране на документи по чл. 116 от закона протоколът по чл. 116, ал. 4 от закона се съхранява от издателя и от получателя.
Съгласно ал.5 на чл.116 от ЗДДС всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Предвид чл.58, ал.1 от ППЗДДС отчитането на анулираните документи се извършва по реда на приложение № 12. В същото приложение е посочено следното:
При положение че се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, той се включва във файла “PRODAGBI.ТХТ“ на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Документът се описва в дневника за покупки на получателя във файл “POКUPKI.ТХТ“ на получателя, касаещ данъчния период, през който е анулиран документът, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
От запитването не става ясно дали е доставена стока по въпросната фактура, налице ли е разваляне на доставката, с оглед приложение разпоредбата на чл.115, ал.1 от ЗДДС и издаване на кредитно известие от страна на доставчика.
Предвид гореизложеното следва да имате в предвид, че законосъобразността на извършената от Вас корекция на данъчния кредит подлежи на преценка от страна на органите по приходите при последващ данъчно осигурителен контрол.

Оценете статията

Вашият коментар