ЗДДС, чл.118, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.9, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.29, aл. 1, т. 1,ЗДДФЛ, чл.29а, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.29а, aл. 3,НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 2

Отправили сте писмено запитване до Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението” – … и заведено в регистъра на дирекцията с вх. № 1320/01.09.2011г. Изложили сте следната фактическа обстановка: Вие сте регистриран земеделски производител. Желаете да закупите млекомат, чрез който да продавате мляко, собствено производство във вид на непреработен селскостопански продукт.
В тази връзка се интересувате:
1. С какви документи следва да отчитате реализирания чрез млекомат оборот от продажби на мляко, собствено производство и във видна непреработен селскостопански продукт.
2. Дейността търговията чрез млекомат патентна дейност ли е или следва да се облагате като производител на мляко, непреработен селскостопански продукт.
Предвиддействащата нормативнауредбаи изложените от Вас фактиизразявам следното становище:
Задължението за използване на фискални устройства за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти се регламентира с разпоредбата на чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, съгласно която всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки /продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
ЗДДФЛ също въвежда с чл.9, ал.1 изискване за данъчно задължените лица да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане.
Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства от 13.12.2006 г. (обн. ДВ. бр.106/2006г., изм. бр.7/2007г., бр.79/2007г., бр.77/2009г., бр.49/2010г.) , издадена на основание чл.118, ал.ал.2 и 4 от ЗДДС и чл.9, ал.1 от ЗДДФЛ определя условията, редът и начинът за работа с ФУ.
Съгласно чл.2, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. за целите на тази наредба “фискално устройство“, “търговски обекти“ и “фискална касова бележка /фискален бон/“ са тези по § 1, т. 40 и 41 от допълнителната разпоредба и чл.118, ал.3 от ЗДДС.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ са изброени в чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г. По силата на чл.4, т.2 от Наредбата не е задължено да регистрира извършваните от него продажби чрез ФУ физическо лице, което не е търговец по смисъла на Търговския закон и което извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни.
Следователно физическо лице, което извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция ще бъде освободено от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ ако отговаря едновременно на следните изисквания:
-не е търговец по смисъла на Търговския закон;
-извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция;
-търговския обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса и
тържище или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни.
В случай, че са изпълнени цитираните регламенти, приходите от продажби, реализирани чрез млекомат следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ, съгласно изискванията на Закона за счетоводството. В нормативната уредба няма конкретни изисквания към наименованието и вида на този документ, но когато първичният счетоводен документ засяга само дейността на предприятието, т.е не е адресиран към други контрагенти, той следва да съдържа информацията, посочена в чл.7, ал.2 от Закона за счетоводството и да отразява вярно и точно стопанската операция, във връзка с която се издава.
Облагаемият доход от стопанската дейност на физически лица, регистрирани земеделски производители, се определя по реда на ЗДДФЛ. Редът за определяне размера на облагаемият доход от стопанската дейност на регистрираните земеделски производители за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, е регламентиранв чл.29, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ, а именно придобитият доход се намалява с разходи за дейността, в размер 60 на сто.
Съгласно новосъздаденият чл.29а, ал.3 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2011г., физически лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са регистрирани по ЗДДС, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага по реда на ал.1 на същия член.
В случай, че в рамките на текущата данъчна година физическо лице се регистрира по ЗДДС, доходът от стопанската дейност се облага по реда на ал.1 на чл.29а от ЗДДФЛ, като този ред е приложим за цялата данъчна година, съгласно ал.2 на чл.29а от закона.

Оценете статията

Вашият коментар