ЗДДС, чл.118, aл. 2,ЗДДС, чл.118, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, чл.27, aл. 1

5_ 53-02-421/11.07.2008г.
чл. 118, ал. 1 и 2 от ЗДДС
чл. 27, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
Фактическа обстановка: Дейността на фирмата е услуги в областта на информационните технологии, програмни услуги и консултантски услуги.
Поставени въпроси:
1.Задължителна ли е регистрацията на всички групи във фискалното устройство?
2.Ако не всички, то кои трябва, имайки предвид дейността на фирмата?
3.Как се отразява във фискалния бон плащане направено чрез системата на E-pay, както и плащания през ПОС терминал с дебитни и кредитни карти.
Една от промените произтичащи от влизащия Закон за данък върху добавената стойност, в сила от 01.01.2007г. е увеличаване броя на данъчните групи, които трябва да бъдат въведени във фискалните устройства във връзка с въвеждане нанови данъчни ставки.
Фискалните устройства, които се одобряват по реда на Наредба № Н-18 / 2006 г., трябва да имат 8 данъчни групи съгласно Приложение № 1, раздел II, т. 7, буква “в“. От тези 8 данъчни групи трябва да се активират 4, които съгласно чл. 27, ал. 1 ще бъдат използвани за регистриране на всяка продажба на стока или услуга по данъчни групи според вида на продажбите.
Този начин на регистриране на продажбите по четирите данъчни групи е задължителен за всяко лице, независимо дали е регистрирано или не по ЗДДС.
Закупените и въведени в експлоатация фискални устройства преди влизане в сила на Наредба № Н-18 от 2006 г. могат да се използват без да се активира новата данъчна група за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 7% данък върху добавената стойност, ако задълженото лице не извършва дейност по нея.
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС /обн. ДВ. бр.63 в сила от 01.01.2007г./ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, а получателя я съхранява донапускането на обекта, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Касовата бележка е документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, съгласно чл.118, ал.2 от ЗДДС.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 от 13.12.2006г.на МФ.
На основание цитираните разпоредби всяка сума от продажба на стока или услуга, платена чрез E-pay, Easy Pay или ПОС терминал с дебитна или кредитна карта подлежи на задължително регистриране чрез фискално устройство.
Всяко фискално устройство от одобрен за България тип има възможност да отчита различни видове плащания, чиито имена се програмират в устройството в зависимост от обичайната практика на обекта.
Запостигане на по-детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания различни от тези в брой за приключване на фискалната касова бележка би могло да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование /например:”с карта”/.
Прилагането на такъв начин на програмиране и регистриране позволява в рамките на деня сумата платена например с карта чрез ПОС-терминал да бъде визуализирана чрез пускане на дневен финансов отчет. В отчета тази сума ще се отпечата на отделен ред заедно с програмираното наименование.

Оценете статията

Вашият коментар