ЗДДС, чл.12, aл. 1,ЗДДС, чл.17, aл. 1,ЗДДС, чл.17, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 1, т. 21,ЗДДФЛ, чл.45, aл. 7,ЗДДС, чл.26, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.35, т. 2,ЗДДФЛ, чл.10, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.10, aл. 3,ЗДДФЛ, чл.11, aл. 1, т. 1,ЗДДФЛ, чл.11, aл. 1, т. 2

Изх.№ 53-00-10 от
27.03.2014 г.
чл. 12, ал. 1, чл. 17, ал . 1 и 2, чл. 26, ал. 1от ЗДДС
чл. 10, ал. 2 и ал. 3и чл. 11, ал. 1, т. 1 и т. 2, чл. 13, ал. 1, т. 21, чл. 35, т.2, чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, отправило запитването, е с основен предмет на дейност реклама. В изпълнение на поети задължения по договор за реклама с друго дружество, изпълнителят организира игри, свързани с раздаването на парични награди и изплаща последните на физически лица.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Какво е данъчното третиране на изплатенитенаместни физически лица парични награди от проведени игри с рекламна цел?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По ЗДДС
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Видно от определението, за да бъде една доставка облагаема за целите на ЗДДС, то същата следва да е с място на изпълнение на територията на страната и да не е сред изрично посочените в глава четвърта от ЗДДС „Освободени доставки и придобивания”.
Мястото на изпълнение при доставка на стока, в зависимост от това дали се изпраща или превозва, или не, е съответно местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя или мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, в случай, че не се изпраща или превозва (чл. 17, ал . 1 и 2 от ЗДДС)
Стока, по смисъла на чл. 6, ал. 1 от ЗДДС е всяка движима и недвижима вещ, включително електрическа енергия, газ, вода, топлинна или хладилна енергия и други подобни, както и стандартният софтуер. Не са стока по смисъла на ал. 1 парите в обръщение и чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
От изложеното във фактическата обстановка на запитването, че „X” ООД ще раздава парични награди, във връзка с организирана игра, е видно, че в този случай паричните средства не се използват като платежно средство и непопадат в обхвата на изключенията, посочени в чл. 6, ал. 2 от ЗДДС. Предвид това и поради недостатъчната фактическа обстановка на запитването следва да се има предвид, че ако паричните награди, които се раздават, представляват доставка от„X” ООД към получателя на паричната награда, то тя ще е облагаема, на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС. В случай, че паричните награди представляват елемент от цената на доставката на рекламната услуга, предоставена от „X” ООД на „Y” ООД и не се разглеждат като доставки към получателите на наградите, то те следва да се включат в данъчната основа на доставката, извършванаот „X” ООД на „Y” ООД, съгласно чл. 26, ал. 1 от ЗДДС.
По ЗДДФЛ
Обект на облагане по ЗДДФЛ са доходите на местните (МФЛ) и чуждестранните физически лица (ЧФЛ). МФЛ са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина, а ЧФЛ са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в страната (чл. 2, чл. 6 и чл. 7 от ЗДДФЛ). В зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични. Поради обстоятелството, че предоставяните награди са парични, то доходите се считат за придобити на датата на плащането им – при плащане в брой или на датата на заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека- при безналично плащане(чл. 10, ал. 2 и ал. 3и чл. 11, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДФЛ).
Облагаеми по ЗДДФЛ са доходите (парични и непарични) от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон (чл. 12, ал. 1 от с.з.).
Доколкото в запитването не са изяснени правилата на играта и начина на разпределяне на паричните награди, за целите на ЗДДФЛ се налага да бъдат разграничени две хипотези– когато доходът попада средизричнопосочените в чл. 13 от закона необлагаеми доходи и когато доходът се явява облагаем по силата на чл. 35 от ЗДДФЛ.
В точки 20 и 21 на ал. 1, чл. 13 от ЗДДФЛ са посочени като необлагаеми доходите, представляващи парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта или от други игри, при които печалбата се определя на случаен принцип. Следователно ако паричната награда е изплатена на участник в рекламна игра, в която печелившият се определя на случаен принцип, то придобитият от физическото лице доход се явява необлагаем на основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ. В този случай ако годишният размер на изплатения доход на физическо лице превишава 5000,00 лева, предприятието – платец на дохода е задължено да изготви справка по образец за изплатения доход и подаде същата в ТД на НАП по мястото на регистрацията си в срок до 30 април наследващата година
(чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ). Съгласно чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, необлагаемият доход не подлежи на деклариранес годишна данъчна декларация по чл. 50 от с.з.
В случаите, в които предоставените от търговец на клиенти парични награди не се определят на случаен принцип, то същите не са сред разгледаните в предходния абзац необлагаеми доходи, а подлежат на облагане по реда на глава пета, раздел шести от ЗДДФЛ, като попадат в хипотезата на т. 2 на чл. 35 от закона – „парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител”. Съгласно чл. 14, ал. 1 от ЗДДФЛ тези доходи се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа. При изплащането им за тях не се дължи, съответно не се удържа и внася авансово данък.
Нормата на чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ вменява на предприятието – платец на дохода задължение да издаде и предостави на лицето, придобило дохода, служебна бележка по образец. Предприятието следва да изготви също така справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи и подаде същата в срок до 30 април на следващата година в ТД на НАПпо мястото на регистрацията си. От своя страна за физическите лица – получатели на доходите възниква задължение да ги декларират в Приложение № 6„Доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ” на годишната данъчна декларация по чл. 50 от същия закон и внесат дължимия данък. Годишната данъчна основа за тези доходи се определя като разлика между облагаемия доход по чл. 35 и вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (чл. 36 от ЗДДФЛ).’

Оценете статията

Вашият коментар