ЗДДС, чл.126, aл. 2

2_1573-1/19.12.2013г.
126, ал.2 отЗДДС
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № …………..,в което е описана следната фактическа обстановка:
Представляваното от Вас дружество е регистрирано по ЗДДС. За данъчен период м.08/2013г. е подадена СД по ЗДДС с резултат ДДС за възстановяване в размер на 000лв., посочена в кл.60. За данъчен период м.09/2013г. резултата по СД по ЗДДС еДДС за внасяне в размер на 111лв. Сумата е посочена в кл. 50 на СД , но не е декларирано приспадане по реда на чл.92, ал.1, т.2 от ЗДДС в кл.70. Весената ефективно сума е в размер на 111лв. За надвнесената сумае подадено Искане за прихващане и възстановяване по чл.129 от ДОПК. Извършена е проверка и е установено, че приспадането е автоматично извършено и за м.09/2013г. е посочен ефективно внесен ДДС след приспадането.
Въпросът, който Ви интересува е следва ли да бъдат предприети действияот страна на дружеството за корекция на подадената СД по ЗДДС за м.09/2013г.
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
Корекциите на грешки по подадени СД по ЗДДС са регламентирани в чл.126 от ЗДДС.
По силата на чл.126, ал.1 от закона на корекция подлежат допуснати грешкив подадени декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри, като корекциите се извършват по реда на ал.2 и 3 от с.з. В ЗДДС не е предвидена корекция на подадена СД при други хипотези. В конкретния случай грешката не се дължи на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри (дневници за покупки и продажби).
В чл. 104, ал.1 от ДОПК е предвиден ред за корекции на подадена декларация,съгласно който подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й.
По силата на чл.103, ал.1 от ДОПК, след подаване на декларация при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването им, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението.В конкретния случай не са установени основания за корекция на декларацията след приемането ? по реда на чл.103, ал.1 от ДОПК.
В запитването уточняване, че по СД по ЗДДС за м.09.2013г. е извършена проверка във връзка с надвнесения данък, за която е съставен Протокол № …… При проверката са изяснени всички факти, касаещи процедурата по приспадане по ЗДДС и задълженията по СД по ЗДДС за този данъчен период, при която не е установена сума за възстановяване за този месец.
Предвид гореизложеното считам, че не са налице задължителни основания за подаване на коригираща справка декларация по ЗДДСза данъчен период м.09/2013г.

Оценете статията

Вашият коментар