5 20-00-42/08.03.2011
ЗДДС, чл.13, ал.2, §1, т.17, б.”в”, чл.63, ал.3, чл.91, чл.168
В запитването е посочено, че за времето от 16.07.2009г. до 15.07.2012г. ……. е дългосрочно командирована на задгранична работа с дипломатически ранг в посолството на РБ в гр. Хага, Кралство Нидерландия. При окончателното си връщане ще има нов автомобил закупен в Холандия за лични нужди.
Въпросът, който се поставя е:
1.Изисква ли се превозното срество да е било във владение на заинтересованото лице 6 месеца преди смяната на местопребиваването, пробег или друго изискване, за да бъде покрит критерият на чл.59, ал.4 от ЗДДС за освобождаване на лица, ползващи привилегии, съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.4 от ЗДДС, когато по реда на чл. 173, ал. 1 е предвидено освобождаване от данък при внос на моторни превозни средства и те остават под митнически надзор, освобождаването от данък се прилага и ако в срока на митническия надзор моторните превозни средства, внесени от лица, ползващи привилегии съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения, Виенската конвенция за консулските отношения, консулски конвенции или други международни договори, по които Република България е страна, са противозаконно отнети или откраднати и това е установено от компетентните органи по предвидения за това ред.
От текста на разпоредбата е видно, че освобождаване по този ред е предвидено за внос на МПС по реда на 173, ал.1 от ЗДДС. Предвид това считаме, че тази разпоредба няма отношение към описаната фактическа обстановка.
Освен това следва да се има предвид, че привилегиите на лицата по реда на Виенската конвенция за дипломатическите отношения важат за предметите, придобити в приемащата страна, което е уредено в чл.34 и следващите от конвенцията. РБългария не е приемаща страна в конкретния случай, а такава е Кралство Холандия и там лицето ще има право на освобождаване от данък при придобиването на автомобила за лични нужди.
Предвид проведения разговор по телефона за уточняване на въпроса, поставен в запитването се установи, че се интересувате от това ще се дължи ли ДДС в РБългария при завръщането на лицето от Холандия с нов автомобил, закупен за лични нужди от там. Във връзка с това и предвид законодателството към настоящия момент, Ви уведомяваме следното:
Съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДС за вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка. «Нови превозни средства» по смисъла на §1, т.17, б.»в» от ДР на ЗДДС сав) моторни превозни средства с обем на двигателя над 48 куб. см или с мощност над 7,2 киловата, предназначени за превоз на пътници или товари, за които е налице едно от следните условия:
аа) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече 6 месеца считано от датата на първата им регистрация, или
бб) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6000 км.
Предвид това, в случай че при транспортирането на лекия автомобил при завръщането на лицето той попада в обхвата на определените с §1, т.17 от ДР на ЗДДС нови превозни средства, ще е налице ВОП на лек автомобил и следва да се има предвид
Специални разпоредби по отношение на ВОПна нови превозни средства са уредени в глава двасет и първа на ЗДДС. Съгласно чл.168 от ЗДДС всяко нерегистрирано по този закон лице и всяко регистрирано по чл. 97а, ал. 1 и 2 и чл. 99 лице, което извърши вътреобщностно придобиване на ново превозно средство по чл. 13, ал. 2 или извърши инцидентна вътреобщностна доставка на ново превозно средство по чл. 7, ал. 2, е длъжно да декларира вътреобщностното придобиване или извършената инцидентна доставка в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който данъкът за придобиването или доставката е станал изискуем по чл. 63 или 51. Декларирането се извършва с подаването на декларация в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, където лицето е регистрирано или подлежи на регистрация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Декларацията по ал. 2 се подава по образец, определен с правилника за прилагане на закона. Съгласно чл. 101от ППЗДДС всяко лице по чл. 168 от закона, което извърши вътреобщностно придобиване на ново превозно средство по чл. 13, ал. 2 от закона или извърши инцидентна вътреобщностна доставка на ново превозно средство по чл. 7, ал. 2 от закона, е длъжно да декларира вътреобщностното придобиване или извършената вътреобщностна доставка, като подаде декларация по образец – приложение № 19. Декларацията по ал. 1 се подава в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който данъкът за придобиването или за доставката е станал изискуем. Декларацията се подава в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, където е регистрирано лицето или подлежи на регистрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Към декларацията по ал. 1 се прилага копие от документа, издаден от доставчика, който задължително съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1, т. 3 – 15 от закона.
Данъкът, дължим за вътреобщностното придобиване, се внася по реда и в сроковете на чл. 91. съгласно чл.91, ал.1 при вътреобщностно придобиване на ново превозно средство по чл. 13, ал. 2 от нерегистрирано по този закон лице данъкът се внася от лицето в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който данъкът за придобиването е станал изискуем. Същото гласи и разпоредбата на чл.102 от ППЗДДС като е указано, че Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, където лицето е регистрирано или подлежи на регистрация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Изискуемостта на данъка при ВОП е уредена в чл.63, ал.3 от ЗДДС, съгласно който данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно ал. 1 и 2. данъчното събитие при ВОП, съгласно ал.1 възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната.
‘