ЗДДС, чл.136, aл. 1

№359-1/27.03.2013 г.
136, ал.1 от ЗДДС
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност от Дирекция ДОМ при ЦУ на НАП, заведено с вх№… по описа на дирекцията,в което е описана следната фактическа обстановка:
Регистриран по ЗДДС хотелиер, временно, поради висока заетост и дублаж на стаите не може да предостави услугата по настаняване на клиентите си- пътуващи лица по смисъла на ЗДДС. Възниква необходимостот осъществяване на услугата чрез друг хотелиер / ресторантьор. Хотелитенямат лицензи за туроператорска дейност. Между двата хотела има сключен договор за взаимно сътрудничество. В тази връзка се интересувате какъв ще бъде режима на облагане надоставката по настаняване от хотелиер А към хотелиер Б и съответно режима на облагане на доставката между хотелиер Б и пътуващото лице.
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
„Хотелиер”и „хотелиерство” са понятия по Закона за туризма /ЗТ/. В § 1, т. 2 и 3 от ЗТ е посочено, че “хотелиер“ е лице, което извършва хотелиерство, а “хотелиерство“ е предоставянето на туристически услуги във всички видове категоризирани по закона или с издадено временно удостоверение за открита процедура за категоризиране средства за подслон, места за настаняване и туристически хижи.
На основание чл.66, ал.2 от ЗДДС данъчната ставка за настаняване, предоставено в хотели и подобни заведения е в размер на 9 на сто.
При дублиране на резервации и извършване на услуга от един хотелиер А към друг хотелиер Б на основание чл.66, ал.2 от ЗДДС ще е приложима данъчна ставка в размер на 9 на сто, при условие че настаняването е в категоризирани обекти по ЗТ.
Данъчното третиране на получената доставка, която хотелиер Б ще предостави на пътуващите лица ще е подчинено на разпоредбите на чл.136, ал.1 от ЗДДС за обща туристическа услуга. Съгласно цитираната норма, когато туроператор предоставя от свое име стоки или услуги във връзка с пътуването на пътуващо лице, за осъществяването на което се използват стоки или услуги, от които пътуващото лице се възползва пряко , смята се, че се извършва една доставка на обща туристическа услуга. На основание чл.136, ал.2 от ЗДДС стоките и услугите, от които пътуващото лице се възползва пряко са тези,които туроператорът е получил от други данъчно задължени лицаи е предоставил на пътуващото лице без изменение. Облагането на обща туристическа услуга се извършва по реда на глава Шестнадесета от ЗДДС.
В сила от 01.01.2012г. съгласно§1, т.37 от ДР на ЗДДС „Туроператор”, „туристически агент” и „основни туристически услуги” са тези по смисъла на Закона за туризма /ЗТ/, независимо дали туроператорът и туристическият агент са регистрирани по ЗТ. Или туроператор по смисъла на ЗДДСе всяко лице, което действа като такова и извършва доставки на обща туристическа услуга.

Оценете статията

Вашият коментар