ЗДДС, чл.136

5_53-00-232/ 21.06.2011г.
ЗДДС, чл.136
В запитването е посочено, че дружеството извършва независима икономическа дейност на територията на страната и е регистрирано за целите на ЗДДС. Дружеството получава поръчка от фондация (ДНЗЛ) от трета страна да организира мероприятие на група младежи в България, като за целта превежда суми за изпълнение на договорената сделка.
Във връзка с организиране на мероприятието дружеството сключва договор с туроператор за настаняване в хотел, организиране на трансфери и осигуряване на автобуси и микробуси по време на престоя. На база на сключения договор дружеството изплаща съответните суми – авансови и доплащане. За преведените суми туроператорът издава фактура без ДДС с основание за неначисляване – чл.86 от ППЗДДС.
При така описаната фактическа обстановка поставеният в запитването въпрос се свежда до правото на избор на данъчно задължено лице да получи предоставената му обща туристическа услуга от туроператор като такава, от която ще се възползва турист по смисъла на закона за туризма и съответно за същата да бъде приложена глава шестнадесета от ЗДДС или в качеството си налице, извършващо независима икономическа дейност, при което данъчното третиране на доставката се определя по общия ред на ЗДДС.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Понятието „обща туристическа услуга“ е дефинирано за целите на ЗДДС в чл. 136, ал. 1 от ЗДДС и представлява съвкупност от предоставяни от името на туроператор стоки или услуги във връзка с пътуване на турист, за осъществяването на което се използват стоки или услуги, от които туристът се възползва пряко. Съгласно § 1, т. 1 от ДР на Закона за туризма, „турист“ е всяко физическо лице, потребяващо основна и/или допълнителна туристическа услуга.
Съгласно дефиницията за понятието „турист“ по смисъла на Закона за туризма следва, че разпоредбите на глава шестнадесета от ЗДДС са приложими, само когато получател по доставката – клиент на туроператора /туристическия агент/ е физическо лице. В останалите случаи, когато клиентът не е физическо лице – „турист“ или друг туроператор, данъчното третиране на предоставяните туристически услуги е чрез прилагане на общите разпоредби на ЗДДС, а не съгласно разпоредбите на глава шестнадесета от закона.
При наличието на договореност между страните, касаеща предоставянето на услуги на регистрирано по ЗДДС лице, ще се прилага общия ред на облагане с ДДС, тъй като специалния ред на облагане на туристическите услуги, предвиден с глава шестнадесета на ЗДДС, не е приложим за туристическите услуги, включително и предоставяни от туроператори, когато получател не е „турист“ по смисъла на Закона за туризма.
Предвид това, независимо от естеството на доставката, включително и в случаите на услуги, свързани с ваканционен, културно-исторически, екологичен, здравен и балнеоложки, спортен, селски, конгресен или друг туризъм, когато получател по доставката не е физическо лице, ще се прилагат общите правила за данъчно третиране за доставка на услуга. В този смисъл, за извършените оттуроператор доставки, по които получател е юридическо лице, регистрирано по ЗДДС, приложимата ставка на данъка съгласно чл. 66, ал. 1, т. 1 от ЗДДС е 20 на сто за доставки с място на изпълнение на територията на страната, с изключение на случаите по чл.140 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че ако туроператорът е закупил настаняване от хотелиер, за което съгласно чл.66, ал.2 от ЗДДС ( в сила до 31.03.2011г., вкл.)е приложена намалената данъчна ставка от 7 %, то при последващата доставка към Вас не може да се приложи общия ред на облагане. В този случай се счита, че се предоставя обща туристическа услуга, за която са приложими разпоредбите на глава шестнадесета от закона.
Различните случаи на доставка на туристически услуги, извършвани от туроператор – регистрирано по ЗДДС лице, са подробно разгледани в Раздел ІІ и Раздел III на писмо с Изх. № 24-00-33/18.05.2007 год. на изпълнителния директор на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар