ЗДДС, чл.21, aл. 1,ЗДДС, чл.21, aл. 2,ЗДДС, чл.15,ЗДДС, чл.9, aл. 2, т. 1

. №20-00-107
25.07. 2013 г.
чл. 15 от ЗДДС
чл. 9, ал. 2, т. 1 отЗДДС
чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството ще извършва доставки на стоки (маслини) за клиенти установени в Германия, като стоките ще се транспортират от Гърция.
В запитването няма изложена конкретна фактическа обстановка, като са поставени следните въпроси:
1. Когото транспорта на стоките е за сметка на българското дружество, как следва да се отрази разхода в дневниците по ЗДДС и в счетоводство? Отразява ли се транспортната услуга във ВИЕС декларацията?
2. В случай, че транспортната услуга се извършва от гръцко дружество, кой следва да подпише транспортния документ (ЧМР) при тръгване на стоката от Гърция и при получаването й в Германия?
3. Следва ли при получаването на стоките ЧМР документа и инвойса да се подписват от получателя, като доказателство че стоките са действително получени? Какво друго доказателство е необходимо за осчетоводяване на операцията?
4. В случай, че българското дружество защити собствена марка за стоката в България променя ли се данъчното третиране за целите на ДДС? Счита ли се за тристранна операция доставката на стоки защитени от собствена търговска марка?
5. В случай, че дружеството осъществява тристранни операции и извършва строителство на жилищна сграда в една обща справка-декларация ли предоставя данните в НАП?
Предвид липсата на конкретна фактическа обстановка и неясно поставени въпроси при извършване на доставки на стоки, следва да имате предвид следното:
По първи въпрос:
Съгласно чл. 15 от ЗДДС тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А /прехвърлител, конкретно в случая Гърция/ извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б /посредник, в случая България/, което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В /придобиващ, в случая Германия/;
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Следва да имате предвид, че този режим на облагане не се прилага когато участват:
– повече от три лица и/ или
– лица/ лице, което не е регистрирано за целите на ДДС и/ или
– лица, регистрирани за целите на ДДС в една и съща държава членка
– в случаите, при които прехвърлителят не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка на отправяне на стоките или придобиващият не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка където стоките пристигат или завършва превозът им.
В случай, че дружеството придобива собствеността на стоки на територията на Гърция, след което ги транспортира до клиентите си в Германия, съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. В този случай предвид описаното в запитването мястото на изпълнение на доставката на стоки (маслини), които дружеството продава на лица установени в Германия е извън територията на България. В тази връзка следва да имате предвид, че дружеството осъществява независима икономическа дейност на територията на страна от ЕС (конкретно в Гърция) и е необходимо да се запознаете със законодателството на съответната държава за евентуално възникване на задължение за регистрация за целите на ДДС в тази държава.
В случаи, че дружеството в качеството на продавач на стока поема транспортните разходи до определено местоназначениепосочено от купувача, доставката обикновено се договаря по условията на стандартния международен търговски термин CPT (превоз платен до … уговорено местоназначение) от стандартните международни правила Инкотермс. При него продавачът, организира превоза, поема транспортните разходи до уговореното местоназначение и във фактурата си посочва стойността на стоката и транспортните разходи (съобразно договорката с купувача- заедно, или на отделен ред).
Предвид описаното в запитването дружеството не е доставчик на транспортна услуга, а само доставчикна стока с място на изпълнение извън територията на страната, поради което доставката следва да се отрази в колона 23 на дневника за продажби и в клетка 18 на справка- декларацията.
Получената фактура от транспортното дружество за извършенатата транспортна услуга е с право на пълен данъчен кредит и следва да се отрази в дневник покупки в срока по чл. 72 от ЗДДС.
По втори и трети въпрос:
Международната товарителница е уеднаквена чрез Конвенция за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR). Вида на товарителницата е унифициран. Тя по същество е договор за извършване на международна транспортна услуга, като в конвенцията са описани правата и задълженията на страните. 
Международната автомобилна товарителница се издава от превозвачи, притежаващи лиценз за международен превоз на товарии съгласно разпоредбата на чл. 5 от Конвенцията, същата се изготвя в три оригинални екземпляра, подписани от изпращача и от превозвача. Тези подписи могат да бъдат отпечатани или заменени с печатите на изпращача и превозвача, ако това се разрешава от законодателството на страната, в която се изготвя товарителницата.
В общия случай съставянето на товарителницата се извършва от изпращача или от представителя му (митнически агент, спедитор и др.), но се допуска при договореност това да става и от превозвача, като не се допуска зачертаване или поправяне на данните в нея.
Разпоредбата на чл. 6 от Конвенцията урежда реквизитите на ЧМР товарителница, като получаването на стоката се е удостоверява с подпис и печат на получателя в графа 24 от същата.
По четвърти въпрос:
Марката е знак, който е способен да отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представен графично. Такива знаци могат да бъдат думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, комбинация от цветове, звукови знаци или всякакви комбинации от такива знаци. Правото върху марка се придобива чрез регистрация, в компетентната институция, считано от датата на подаване на заявката.
Регистрирането на собствена търговска марка, която да бъде поставяна върху опаковките на стоките по никакъв начин не променя данъчното третиране за целите на ДДС на доставките свързани с продажбата на тези стоки.
В случай, че самата търговска марка е обект на продажба ще е налице доставка на услуга по смисъла на чл. 9, ал. 2, т. 1 отЗДДС. В този случай мястото на изпълнение на доставката ще се определя съгласно чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.
По пети въпрос:
За всеки данъчен период регистрираното по ЗДДС лице подава справка-декларация по реда на чл. 125, ал. 1 ЗДДС, съставена въз основа на отчетни регистри по образец. Справка-декларацията се подава и в случаите, когато данъкът не следва да се внася или да се възстановява, както и в случаите, когато регистрираното лице не е извършило, съответно получило доставка или придобивания или не е осъществило внос за съответния данъчен период.
В случай, че дружеството е посредник в тристранна операция по смисъла на чл. 15 ЗДДС, съгласно чл. 113, ал. 12 от ППЗДДС следва да отрази фактурата, издадена от прехвърлителя в тристранната операция, в дневника за покупките за данъчния период, през който е включил съставената издадена от него фактура за доставката към придобиващия в тристранната операция в дневника си за продажбите. В тези случаи колони от 9 до 14 не следва да се попълват.  В колона “вид на документа“ се посочва код “09“, а в колона “ДО при придобиване на стоки от посредник в тристранна операция“ се посочва данъчната основа в левове от фактурата, издадена от прехвърлителя в тристранната операция. Тази данъчна основа не участва при определянето на резултата за периода.
Извършените от дружеството доставки свързани със строително -монтажни работи с място на изпълнение на територията на страната се отразяват в колона 11 на дневник продажбии кл.11 на справка- декларация за съответния данъчен период.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка (и представени документи). В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 отДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар