ЗДДС, чл.25, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.29,ЗДДС, чл.96,ЗДДФЛ, чл.45, aл. 4

ЗДДС- чл. 25, ал. 2; чл. 96;
ЗДДФЛ – чл. 29; чл. 45, ал. 4;
В Дирекция ОДОП – … постъпи Ваше запитване с вх. № …/ 17.03.2015г. Изложена е следната фактическа обстановка:
През м.януари 2015г. физическото лице е подписало комисионен договор с фирма – юридическо лице, регистрирано в България. Работата- предмет на договора е приключена на 10.03.2015г. Завършването е документирано с подписването на приемо-предавателен протокол и отчет за свършена работа на 12.03.2015г.
Фирмата, по силата на договора дължи възнаграждение на физическото лице в размер на приблизително 300 000 лв. За това възнаграждение на 13.03.2015г. физическото лице е подписало Сметка за изплатени суми по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ. В тази сметка за изплатени суми има удържан авансов данък 10 % в размер около 22 000 лв. Чистата сума за получаване ще бъде изплатена съгласно комисионния договор на четири транша през април, май, юни и юли 2015г. Лицето е осигурено на максималния размер по договор за управление и контрол в друго местно юридическо лице, различно от това, с което е подписан комисионния договор.
Поставени са следните въпроси:
1.Кога е датата на данъчното събитие – в деня на подписването на сметка за изплатени суми по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ – 13.03.2015г. или на датата на получаване на първия транш от плащането, който ще е в размер над 50 000 лв. през м.април 2015г.
2.Ако датата на данъчното събитие е 13.03.2015г. и лицето бъде регистрирано по ЗДДС – задължителна регистрация, за дължимите плащания, които ще се получат през април, май, юни и юли 2015г. следва ли да се начисли ДДС.
Предвид изложената фактическата обстановка и съобразявайки нормативната уредба по зададените отВас въпроси, изразяваме следнотостановище:
Общото правило за определяне на момента на възникване на данъчното събитие се съдържа в чл. 25, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно цитираната правна норма, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
В конкретния случай, предвид разпоредбата на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС и чл. 12, ал. 1 от ППЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена.Завършването на работата,както е посочено в запитването е документирано с протокол и отчет на 12.03.2015г. и това е датата на възникване на данъчното събитие.
На основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно чл. 96, ал. 2 от ЗДДС облагаем оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
– облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
– доставките на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС и
– доставките на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС, като според нормата на чл. 96, ал. З от ЗДДС в облагаемия оборот не се включват доставките по чл. 96, ал. 2, т. 2 и 3 от ЗДДС, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето,както и доставките, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3 от ЗДДС.
При определянето на облагаемия оборот се взема предвид данъчния режим на доставките към датата на възникване на данъчното събитие или към датата на плащането, преди да е възникнало данъчното събитие по доставката съгласно чл.96, ал.6 от ЗДДС.
Облагаема доставка, по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и чл. 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната норма, осъществената от Вас услуга е облагаема /няма данни същата да попада в освободените/ и за Вас е налице хипотезата на чл.96, ал.1 от ЗДДС.
В облагаемия оборот ще се включи възнаграждението по договора – както е посочено – около 300 000 лв., независимо от факта, че сумата все още не е получена. Както посочихме по-горе, завършването на услугата обуславя възникването на данъчното събитие на облагаемата доставка.
Задължението за регистрация по ЗДДС на физическото лице ще възникне след изтичане на 31.03.2015г.
Независимо от обстоятелството, че ще получавате суми по осъществената от Вас услуга, която е основание за регистрация по ЗДДС след датата на регистрация по този закон, доколкото представляват плащане по доставка, чието данъчно събитие, с оглед изложеното в запитването е възникнало на 12.03.2015г., тези плащания не подлежат на облагане.
Това е така, тъй като по смисъла на чл.96, ал.6 от ЗДДС, при определянето на облагаемия оборот се взема предвид данъчния режим на доставките към датата на възникване на данъчното събитие или към датата на плащането, преди да е възникнало данъчното събитие по доставката.
Относно прилагането разпоредбите на ЗДДФЛ, следва да имате предвид, че образците на сметка за изплатени суми и на служебна бележка се издават на основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ. Основното им предназначение е да удостоверяват размера на изплатения облагаем доход и на удържания данък от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи от друга стопанска дейност, подлежащи на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, за които се дължи авансово данък на основание чл. 43 от същия закон.
В този смисъл, издаването на посочените образци е обвързано с датата на изплащането на дохода на физическото лице, а не с периода, за който е положен трудът. Този извод е подкрепен от действащата към момента нормативна уредба, а именно:
На основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.

Оценете статията

Вашият коментар