ЗДДС, чл.26, aл. 3, т. 2

1_ИТ-00-68/17.08.2009 г.
чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС
По повод на Ваше писмено запитванепостъпило в Дирекция „ОУИ”….., изразяваме следното становище:
В запитването искате отговор на следните въпроси:
1. Следва ли за предоставените средства от държавния бюджет по Наредба № 3 от 04.04.2005 г. на МФ и Наредба №2 от 31.03.2006 г. на МФ да се счита за субсидия/финансиране,пряко свързано с доставка по превоз на пътници, с която да бъде увеличена данъчната основа на тези доставки?
2. В случай , че не следва да са начислява ДДС върху получените субсидии, каква е процедурата за възстановяване на начисленото ДДС през 2007 и 2008 година?
Съгласно чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа на доставката се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката. Съгласно &1, т.15, б.„б” от ДР на ЗДДС за целите на закона „субсидия и финансирания, пряко свързани с доставка” са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с количеството, качеството или цената на предоставяните стоки или услуги / като текстът „с количеството, качеството или” е отменен, считано от 01.01.2008г./. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за покриване на загуби или за финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
На основание чл.10, ал. 1 от Наредба №3 от 04.04.2005 г. субсидии за пътнически превози по тази наредба се предоставя на транспортните дружества чрез общините до размера на отчетената загуба от дейността, установена по данни съгласно приложение №2 , в рамките на утвърдените за тази цел средства със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година. Общините определят размера на полагащата се за месеца субсидия на базата на ежемесечно представяна от превозвачите справка за финансовите резултати съгласно приложение №2 към Наредба №3 от 04.04.2005г. като разлика между загубата за периода с натрупване от началото на годината и предоставените до отчетния месец субсидии.
Получатели на тези субсидии са физически и юридически лица регистрирани като търговци, осъществяващи превозна дейност по реда на Наредба №2 от 2002г. на Министерство на транспорта и съобщенията за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили. Министърът на транспорта утвърждава списък на подлежащите на субсидиране междуселищни автобусни линии, свързващи малки населени места в изостанали планински и/или гранични райони по смисъла на Закона за регионално развитие, съгласуван с министъра на регионалното развитие и благоустройството, и списък на разпределението на субсидиите по общини и по видове превози, съгласуван с министъра на финансите.
Предвид на нормативната уредба от ЗДДС и посоченото по-горе, считаме, че получените субсидии, съгласно посочените условия и ред в Наредба № 3 от 04.04.2005 г. на МФ от търговци, осъществяващи превозна дейност по реда на Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС за извършената от тях доставка на услуга – превоз на пътници са предназначени единствено за покриване на загуби. Следователно тези субсидии не попадат в хипотезата на чл. 26, ал.3, т. 2 от ЗДДС, т.е. с тях не следва да се увеличи данъчната основа на доставката, тъй като тези субсидии не са пряко свързани с доставки, осъществени от тези дружества на трето лице. Същите следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по чл. 7 от Закона за счетоводството .
Съгласно чл. 3 от Наредба №2 от 31.03.2006 г. на МФ средствата за компенсиране на пътуванията с ценови облекчения се предоставят само на транспортни дружества, които спазват нормативно установения ред за извършване на обществен превоз на пътници със специални ценови облекчения. В случая предоставените средства/субсидии от бюджета са с цел – ценови облекчения чрез безплатни и по намалени цени пътувания по вътрешноградския транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт в страната на някои категории граждани, регламентирани със закон или с акт на Министерския съвет. Условията и реда за предоставяне на тези средства/субсидии от държавния бюджет за компенсиране на стойността на приходите от прилагането на цени за пътуване на транспортните дружества са посочени в глава четвърта на Наредба №2 от 31.03.2006г. на МФ. Предвид горното, следва да се приеме, че предоставяните средства/субсидии от републиканския бюджет са пряко обвързани с цената на предоставяната услуга по превоз на пътници. Следователно в случая, считаме, че получените от транспортните дружества парични средства/субсидии за извършената от тях доставка на обществен превоз на пътници със специални ценови облекчения попада в хипотезата на чл. 26, ал.3, т.2 от ЗДДС, т.е. с нея следва да се увеличи данъчната основа на доставката, тъй като е пряко свързана с доставка, осъществена от транспортното дружество на трето лице. Дължимият данък се начислява чрез издаване на протокол по реда на чл.81, ал.1, т.6във връзка с чл. 16 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност.
Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови съгласно чл. 116, ал. 1 от ЗДДС. За погрешно съставени документи се смятат и издадените протоколи, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало на бъде начислен. За анулирането не се издава нов протокол, а в погрешно съставения се посочва основанието за анулиране.При положение, че се анулира документ след периода, в който е издаден, той се включва във файл „PRODAGBI.TXT” на издателя , като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.

Вх.№ 1_ИТ0068 от 17.08.2009 Отг. ОУИ Бургас  |  113_09_OZ_1_03

Оценете статията

Вашият коментар