2_ 708/08.04.2010 г.
ЗДДС чл. 31, т.6, б.”a”
…………ООД получава услуга за разтоварни операции на стоки в пристанище Варна, превозвани с кораб, опериращ в открито море. Посочвате, че услугата е фактурирана от превозвача ………..чрез агента ………. – българско дружество, регистрирано по ЗДДС, с начислен ДДС 20 на сто. Посочвате също, че …………ООД, като получател на стоката притежава коносамент, от който се вижда, че транспортът е с направление: натоварно пристанище в Оман – разтоварно пристанище Варна, т.е. международен транспорт, като условията на превоз са FREE OUT.
Поставени са следните въпроси:
1.Основателно ли е начислен ДДС, след като ППЗДДС не поставя специални изисквания към коносамента, с който се доказва международен транспорт;
2.Какво е съдържанието, което законодателят е вложил в понятието „обслужване на транспорт”, използвано в чл.30, ал.3 от ЗДДС?
С оглед изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка и допълнително проведените телефонни разговори, предвид относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното принципностановище:
По първи въпрос:
Видно от запитването „………………..”ООД получава услуга за разтоварни операции на стоки в пристанище Варна, превозвани с кораб, опериращ в открито море.
Съгласно ал.2 на чл.21 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Предвид гореизложеното, когато доставката е свързана с разтоварни операции на стоки в пристанище Варна, мястото на изпълнение на същата е на територията на страната, т.к. Вие като получател на услугата, сте ДЗЛ установило независимата си икономическа дейност на територията на България.
Съгласно разпоредбата на чл.31, т.6, б.”a” от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е и доставката на услуги, свързани с транспортната обработка на пътници или стоки, включително на транспортни контейнери, превозвани с плавателни съдове, използвани за превоз на стоки или пътници, за търговски, промишлени или риболовни дейности в открито море, с изключение на плавателни съдове, използвани за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
В §1., т.26 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадено определение на понятието “транспортна обработка на стоки“ – включват се услугите по разтоварване, натоварване, претоварване, подреждане и укрепване на стоката, предоставяне на контейнери, както и други услуги, предоставяни пряко във връзка с транспорта.
В ЗДДС не е дадена легална дефениция на понятието ”открито море”. Според чл.1 от Конвенцията за открито море, ратифицирана с Указ №296 на Президиума на Народното събрание от 07.07.1962 г., в сила за България от 30.09.1962 г. думите ”открито море” означават всички части на морето, които не влизат нито в териториалното море, нито във вътрешните води на която и да е било държава.
В чл. 30, ал.1 от ППЗДДС са посочени документите за доказване на доставка на услуга по транспортна обработка на стоки, включително на транспортни контейнери по чл. 31, т. 6 от закона, с място на изпълнение на територията на страната:
1. документите, с които се доказва обработката на съответното превозно средство;
2. фактура за доставката.
Предвид ал.2 на чл.30 от ППЗДДС документите по ал.1, т. 1 могат да бъдат издадени на името на корабособственика (авиационния оператор или железопътния превозвач), собственика на товарите, превозвача или спедитора.
Съгласно разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
В §1, т.11 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена легална дефиниция на понятието “лице, установено на територията на страната“ – това е лице, което е със седалище и адрес на управление на територията на страната или лице, което има постоянен обект на територията на страната. Не се смята за установено на територията на страната чуждестранно лице, което има обект на територията на страната, който не взема участие в извършването на доставката.
От запитването не става ясно дали доставчикът на услугата по транспортна обработка на стоки е лице, което е установено на територията на страната, предвид което данъкът ще бъде изискуем от Вас като получател по доставката, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 38б, ал.1 от ППЗДДС, в случаите, когато за доставките, изброени вглава четвърта, данъкът е изискуем от получателя, на основание чл. 82 от закона, получателят също следва да разполага с относимите към него документи по тази глава, удостоверяващи обстоятелствата за облагане на доставката с нулева ставка.
По втори въпрос:
Относно поставеният от Вас въпрос за съдържанието, което законодателят е вложил в понятието „обслужване на транспорт”, използвано в чл.30, ал.3 от ЗДДС следва да имате предвид следното:
Съгласно чл.22, ал.5 от ЗДДС спедиторска услуга по ал.4 на същия член е услуга по организиране, осъществяване или обслужване на транспорт на стоки в рамките на Общността или извън нея и включените в него дейности по транспортна обработка, обработка на документи, складиране и застраховане.
В ЗДДС не е дадена легална дефиниция на понятието „обслужване на транспорт”, предвид което, отговор на поставения въпрос, ще Ви бъде даден, при възникване на конкретна фактическа обстановка, след преценка на конкретни факти и обстоятелства.
‘