ЗДДС, чл.41

5 141/21.03.2008г.
ЗДДС, чл.41
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. №.по описа на Дирекция „ОУИ”- София град, Ви уведомявам следното:
Описана фактическа обстановка:Център за професионално обучение”” е поделение на БДЖ. Фирмата има лиценз издаден от Националната агенция за професионално образованиеи обучение към Министерски съвет на Република България – на ЦПО към „”ЕАД.
На основание чл.22, ал.6 от Закона за професионалнотообразование и обучение същата е лицензирана за извършване и удостоверяване на професионално обучение по професиите и специалностите изброени в приложената към запитването служебна бележка. Фирмата е регистрирана по ЗДДС.
Въпрос: Може лифирмата да издава фактури по чл.41, ал.1 от ЗДДС?
Предвид изложеното по-горе, считаме, че въпросът се отнася до това дали посочените в запитването доставки се определят като „освободени доставки” по смисъла на ЗДДС.
На основание чл.41,т.1 ЗДДС освободени доставки са доставките на услуги, извършвани във връзка „професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, когато сепредоставят от : б.”а” на същия член, „…институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното обучение… ”
Съгласно чл.18, т.1 от Закона за професионално образование и обучение, центрове за професионално обучение са„институции в системата на професионалното обучение” наред с професионалните училища, професионалните гимназии, училищата по изкустватаи професионални колежи.
Предвид това може да се смята, че търговското дружество, чрез което извършвате дейност свързана с обучение за квалификация и преквалификация попада в институциите посочени в чл.41, т.1 ЗДДС, поради което извършваните от него доставки на услуги „ във връзка с професионалното обучение” за професиите и специалностите, включени в предмета на лицензията, са освободени отДДС.
Документирането на доставките е регламентирано в глава единадесета на ЗДДС.
Предвид разпоредбите на чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице- доставчик, е длъжно да издаде фактура, а в ал.2 на същия член изчерпателно са изброени случаите, при които издаването на фактура не е задължително.
Изискванията към фактурите са дадени в чл.114 от закона. Според разпоредбата на чл.79, ал.4 от ППЗДДС при извършване на освободена доставка във фактурата като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба от закона, съгласно която доставката е освободена. В конкретния случай като основание за неначисляване на данък /съгл. чл.114, ал.1, т.12 и чл.79, ал.4 от ППЗДДС/ следва да бъде записан –чл.41, т.1, б”а” от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар