ЗДДС, чл.47

1_203/17.12.2010
ЗДДС – чл. 47
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” –………, изразяваме следното становище:
В запитването си сте посочили, че като ЕТ „ Х „ регистриран по ЗДДС, чиято основна дейност не е застрахователно посредничество, имате сключен безсрочен договор със ЗАД” Y „ застрахователно агентство – необвързан агент. Въз основа на този договор, фирмата Ви е вписана в регистъра на Комисията за финансов надзор, като застраховател, сключващ следните видове застраховки: злополука; сухопътни превозни средства /без релсови/; пожари и природни бедствия; други щети на имущество; ГО на МПС и помощ при пътуване /асистанс/. За тази си дейност, фирмата Ви получава комисионна от ЗАД” Y”. Въпросите Ви са следните:
1. На база изложената фактическа обстановка, считат ли се получените комисионни по застраховки за освободена доставка по чл.47 от ЗДДС или същите не са освободени доставки?
2. ЕТ за получените комисионни по застраховки, счита ли се за данъчно задължено лице по ЗДВЗП, обн.ДВ, бр.86 от 02.11.2010 г. в сила от 01.01.2011 г.?
По първият въпрос:
По смисъла на чл.47, т.2 от ЗДДС, освободена доставка е извършването на услуги при условията и по реда на Кодекса за застраховане /КЗ/ от застрахователни агенти. От текста на разпоредбата е видно, че данъчното третиране по ЗДДС на доставките на зстрахователни услуги е в пряка зависимост от условията предвидени в Кодекса за застраховане. Съгласно чл.164 от КЗ, застрахователният агент е физическо лице или търговец, вписан във водения от комисията регистър по чл.30, ал.1, т.9 от Закона за Комисията за финансов надзор, което срещу възнаграждение по възлагане от застраховател извършва застрахователно посредничество от негово име и за негова сметка.
За извършените от вас при условията и по реда на Кодекса за застраховането доставки като необвързан застрахователен агент е налице освободена доставка по смисъла на чл.47, т.2 от ЗДДС. В този случай за получените от вас комисионни, представляващи размерът на възнаграждението, което получавате като необвързан агент, не се начислява данък на основание чл.86, ал.3 във връзка с чл.47, т.2 от ЗДДС.
По вторият въпрос:
Поради това, че към запитването не сте представили копие от договора със ЗАД”Булстрад”, даваме следното принципно становище:
С приемането на Закона за данък върху застрахователните премии, обн. ДВ, бр. 86 от 02.11.2010 г. в сила от 01.01.2011 г., се въвежда облагането на застрахователните договори гарантиращи местните рискове.
Съгласно Кодекса за застраховането /КЗ/, застраховането може да се извършва само от съответните лицензирани по този кодекс лица. Следователно, данъчно задължените лица, съгласно ЗДЗП могат да бъдат само застрахователи по смисъла на КЗ. Това се потвърждава и от текста на чл.3 във връзка с §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на ЗДЗП от които е видно, че данъчно задължени лица са застрахователите и данъчните представители – в случаите, когато такива са определени по реда на чл.19.
Видно от разпоредбите на ЗДПЗ, и чл.8, ал.1 от Кодекса за застраховането,застраховател е „акционерно дружество, кооперация, както и застраховател от трета държава чрез клон, регистриран по Търговския закон /ТЗ/, получили лиценз при условията и по реда на този кодекс и застраховател от друга държава членка при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги”.
В чл.3, ал.1, т.2 от ЗДЗП, като данъчно задължени лица са посочени и данъчните представители по силата на чл.19 от ЗДЗП на лицата, действащи в условията на свободно предоставяне на услуги. Данъчен представител на застрахователя, може да бъде само дееспособно физическо лице с постоянен адрес в страната или постоянно пребиваващо, или местно юридическо лице, което не е в процедура по ликвидация и не е обявено в несъстоятелност и няма изискуеми и неизплатени данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски, събирани от Националната агенция за приходите – чл.19, ал.2 от ЗДЗП. Същевременно в чл.19, ал.3 от ЗДЗП е посочено, че данъчният представител представлява самия застраховател, а чл.19, ал.5 от ЗДЗП предвижда солидарна и неограничена отговорност на представителя за задълженията на застрахователя.
Следователно, за да сте „данъчно задължено лице” по смисъла на ЗДЗП, Вие трябва да отговаряте на изискванията и условията на посочените по горе разпоредби регламентирани в Закона за данък върху застрахователните премии във връзка с Кодекса за застраховането.

Оценете статията

Вашият коментар