ЗДДС, чл.6, aл. 2

2_429/22.03.2011г
ЗДДСчл. 6, ал. 2
Вие сте регистрирано по ЗДДС лице и имате доставчик на материали от Хонг Конг, който Ви е издал фактура за тях. Тези материали се произвеждат в Австрия и пристигат до България директно от там с Packing list като придружаващ транспорта документ.
В тази връзка сте поставили следните въпроси:
Като каква сделка следва да третирате описаната по-горе?Следва ли да си самоначислявате с протокол ДДС-то и ако да, към коя фирма да е насочен протокола-китайската или австрийската?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище по приложението на разпоредбите на ЗДДС :
Вътреобщностно придобиване /ВОП/ е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1.1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. За да е налице ВОП, доставчикът следва да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава-членка към датата на данъчното събитие на ВОД по аргумент от чл. 25, ал. 6 от ЗДДС.
1.2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки
1.3. Възмездност на придобиването:
Възмездността на придобиването е задължителна предпоставка за наличие на ВОП, съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС. Определението за възмездност на доставката (придобиването) следва да се изведе по аргумент на противното от § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС.
1.4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка.
ВОП е налице както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
1.5. Придобиващ по ВОП може да бъде данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, по аргумент от чл. 99, ал. 1 от ЗДДС.
Ако придобиващият е регистрирано по ЗДДС лице, при осъществяване на ВОП за него възниква задължение за начисляване на данък по ВОП. Данъкът се начислява с протокол на основание чл. 117 ЗДДС в 15 дневен срок от датата, на която данъкът е станал изискуем.
В случая изложен в запитването Ви, ако не е налице едно от горепосочените условия за наличие на ВОП, например ако доставчикът Ви на материали не е регистриран за целите на данък върху добавената стойност в друга държава членка, за Вашето дружество тази доставка не е вътреобщностно придобиване по чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, съответно не възниква задължение за дружеството Ви да начисли данък върху добавената стойност с протокол по чл. 117 от ЗДДС.

Вх.№ 2_429 от 22.03.2011 Отг. ОУИ Варна  |  429_11_OZ_2_03

Оценете статията

Вашият коментар