ЗДДС, чл.69,ЗДДС, чл.114,ЗДДС, чл.115,ЗДДС, чл.122,ППЗДДС, чл.78,ЗСч, чл.8,ЗДДС, чл.112, aл. 1,ЗДДС, чл.116,ЗДДС, чл.71, aл. 1,ЗДДС, чл.112, aл. 2,ЗСч, чл.7

5_ 53-02-190/24.06.2009г.
чл. 69, чл.71 ал.1, чл.112, ал.1 и 2, чл.114, чл.115, чл.116 и чл.122 от ЗДДС
чл.78 от ППЗДДС
чл. 7 и 8 от ЗСч
Фактическа обстановка: От изложеното в писмото е видно, че АААА ООД е дружество с основен предмет на дейност предоставяне на интернет услуги. Искате да издавате фактури по електронен път на Вашите клиенти.
Поставен въпрос:
Поставените от Вас въпроси са свързани с издаване, получаване и съхраняване на електронни фактури.
Фактурата съгласно чл.112, ал.1 и 2 от ЗДДС е данъчен документ и може да се издава ръчно или автоматизирано.
Изискванията към съдържанието на фактурите са посочени в чл.114 от ЗДДС, а изискванията към бланките на фактурите са посочени в чл.78 от ППЗДДС.
Алинея (6) от Закона дава възможност издадените фактури да бъдат изпращани и по електронен път като се уточнява, че получените фактури по електронен път се приемат, когато получателят е потвърдил получаването им, при условие че са гарантирани автентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието. Тук следва да се обърне внимание на това, че потвърждаването на получаването не удостоверява съдържанието на електронното изявление, съгласно чл.8, ал.3 от ЗЕДЕП.
Съгласно чл.8 от Закона за счетоводството при съставяне на първичните счетоводни документи чрез технически средства подписите на съставителите могат да се заменят с идентификационни шифри или с електронни подписи по смисъла на ЗЕДЕП. Идентификационните шифри трябва по несъмнен начин да осигуряват възможност за идентифициране на съставителя на първичния счетоводен документ. Съгласно чл.78, ал.8 от ППЗДДСподписът на съставителя на документа може да се замени с идентификационен шифър по чл. 8 от Закона за счетоводството.
Но за да е налице условието на чл.114, ал.6 от ЗДДС за гарантиранеавтентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието на фактурата следва да се използва електронен подпис, който според чл.13 от ЗЕДЕП разкрива самоличността и съгласието на автора с електронното изявление, и защитава съдържанието на електронното изявление от последващи промени.
Следователно, електронната фактура следва да съдържа всички реквизити по чл.114 от ЗДДС, чл.78 от ППЗДДС и чл.7 от ЗС и да е подписана с електронен подпис по смисъла на ЗЕДЕП на съставителя. Съставителят при издаването на електронен документ е авторът на електронното изявление, т.е. физическото лице, което в изявлението се сочи като негов извършител, а титуляр на електронното изявление е лицето, от името на което е извършено електронното изявление по смисъла на чл.4 от ЗЕДЕП.
При спазени всички изисквания към електронната фактура за получателя по доставка с право на данъчен кредит, визирани в чл.69 от ЗДДС, ще е налице право на приспадане на данъчен кредит по смисъла на чл.71, ал.1 от ЗДДС.
Фирмата Ви не е длъжна да уведомява данъчната администрация при започване на издаване на електронни фактури.
Според чл. 112, ал.1 от ЗДДС известието/дебитно и кредитно/ е данъчен документ и може да се издава ръчно или автоматизирано. За издаването му в електронен вид важат правилата посочени за издаването на електронна фактура. Не е предвидено изискване известието да следва реда на издаване на фактурата, т.е. може единият документ да е издаден на хартиен носител а другият да е в електронен формат.
Редът за издаване, получаване и реквизитите, които трябва да съдържат дебитните и кредитни известия е уреден в чл.115 от ЗДДС.
Съгласно чл.116 от ЗДДС поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Алинея 4 на чл. 116 от ЗДДС урежда реда за анулиране при отразени документи в отчетните регистри, а именно – когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Подписът на лицата, съставили протокола е гаранция за узнаването от страна на получателя по т.4, но той не гарантира неизползването от негова страна на анулираната фактура в електронен формат.
Протоколът съгласно чл.112, ал.1 от ЗДДС е данъчен документ и може да се издава ръчно или автоматизирано. Не е предвидено протоколът да се издава във формат, който следва формата на фактурата или задължително на хартиен носител
Редът за съхраняване на данъчните документи е уреден в чл.121 от ЗДДС, според който всяко данъчно задължено лице осигурява съхраняването на данъчните документи, издадени от него или от негово име, както и на всички получени от него данъчни документи до 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което документите удостоверяват.
Следва да се има предвид, че съгласно чл.122 от ЗДДС, когато данъчно задължено лице съхранява фактури, издадени или получени от него по електронен път, и мястото на съхранението им е в друга държава членка, лицето е длъжно да осигури електронен достъп до съхраняваните данни на компетентните органи по приходите. Органите по приходите имат право да изтеглят и да ползват така съхраняваните фактури за целите на контрола. В ЗДДС не е предвидено изискване за съхранение на електронните документи на хартиен носител.

Оценете статията

Вашият коментар