ЗДДС, чл.70, aл. 2,ЗДДС, чл.50, aл. 2

5 346/ 06.06.2008г.
ЗДДС, чл.50, ал.2, чл.70, ал.2
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. №. по описа на Дирекция „ОУИ”- София, Ви уведомявам следното:
Описана фактическа обстановка:
Фирмата извършва дейност-търговия на дребно с лекарствени средства. Регистрирана е по ЗДДС. Иска да закупи лек автомобил от лице, регистрирано за целите на ДДС в Германия. Броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Автомобилът не е ново превозно средство по смисъла на §1, т.17 от ДР на ЗДДС.
Въпроси:
1. Освободено ли е от облагане с ДДС вътреобщностното придобиване на лекия автомобил, при доставката му на територията на страната ?
2. Какви документи следва да се издадати как следва да се отразят в дневниците за покупки и продажби, ако автомобилът е заведен като актив на фирмата?
3. Следва ли да се начисли ДДС при последващата му продажба в странатаили в друга страна – членка на ЕС?
4. В случай, че лекият автомобил бъде закупен единствено с цел препродажба/търговска наличност/, следва ли да се начислява данък и да се ползва данъчен кредит за тази доставка ?
5. В кой данъчен период следва да се ползва данъчния кредит?
6. Какви документи следва да се издадат и как следва да се отразят в дневниците за покупки и продажби?
7. В случай, че извършената от мен доставка на лек автомобил е еднократна, следва ли фирмата да се счита за „дилър на стоки втора употреба” по смисъла на § 1, т.23 от ДР на ЗДДС и да прилага разпоредбите на глава седемнадесета от ЗДДС?
В ЗДДС споредДопълнителната разпоредба в §1 т.19 за целите на закона „ стоки втора употреба са употребявани и индувидуално определени движими вещи, годни за по- нататъшна употреба в същия вид или след ремонт, които могат да се използват по предназначението, за което са създадени. За да бъдат стоки втора употреба- превозните средства, за същите не следва да са налице условията изрично посочени в разпоредбата на §1,т.17 от ДР за всеки отделен вид превозно средство.
В §1.т.23 е дадено определението за „дилър” – Данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба с цел да ги продаде, независимо от това дали лицето действа като комисионер по смисъла на Търговския закон съгласно разпоредбата на §1, т. 19 от ДР на ЗДДС, е дилър на стоки втора употреба.
В глава седемнадесета на закона „Специален ред на облагане на маржа на цената” е предвиден специален режим за извършените от дилъри доставки на стоки втора употреба / чл.143, ал.1/. Целта на този специален режим е да се избегне една стока втора употреба, за която ДДС връзката купувач- продавач е била прекъсната, поради закупуването й от краен продавач, да се облага отново при вкарването й в търговската мрежа, без да се вземе предвид данъкът включен в цената й.
В чл.50 от ЗДДС е регламентирана доставката на стоки или услуги, за която не е ползван данъчен кредит.Чл. 50 от ЗДДС регламентира и облагаемостта на следващата доставка при придобиването на лек автомобил, използван от лицето за извършване на доставки, за които законът ограничава правото на ползване на данъчен кредит / всички доставки, които не са посочени в чл.70, ал.2 от закона/.
Това означава, ако фирма, регистрирана по ЗДДС,придобива автомобил, които по смисъла на §1,т.18 от ДР на ЗДДС се квалифицира като „ лек автомобил”, въпреки , че при доставката му са изпълнени условията на чл.69 от ЗДДС, фирмата няма право да приспада начисления й данък за автомобила, т.к. не извършва с него нито една от дейностите, посочени в чл.70, ал.2 от закона. Но ако през 2009г. фирмата решава да продаде автомобила, тогава на основание чл.50, ал.2 неговата доставка е освободена и при продажбата му фирмата няма да начисли ДДС.
Право на данъчен кредит за превозни средства / с до 5+1/ места ще възникне при средните две хипотези: 1. само ако те се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на МПС, включително при последващата им продажба;2. акоса предназначени единственоза препродажба /търговска наличност/. Законът обвързва правото наданъчен кредит с превозните средства /с до 5+1/ места с това дали те ще се използват за посочените дейности.
Независимо от начина на придобиване на автомобила и неговата квалификация като лек, за целите на облагането с ДДС за фирмата той е актив.
Вашата фирма не е „ дилър” на стоки втора употреба. Лицата, които в процеса на икономическата си дейност са закупили, придобилиили внесли, но не с цел продажбата им, стоки втора употреба – превозни средства, различни от „нови превозни средства” или „ нови превозни средства”, които по време на продажбата им вече не отговарят на условията на такива посочени в разпоредбата на §1, т.17 от ДР на ЗДДС, не следвада прилагат специалния ред на облагане на маржа на цената по Глава седемнадесета от ЗДДС при последваща доставка, извършена от тях с тези стоки. За последваща доставка на тези стоки следва да се приложи общия ред по ЗДДС, като данъчно- задължените лица определят данъчната основа на тези доставки по реда на чл.26 и чл.27 от ЗДДС. В случая не се прилага разпоредбата на чл.151, ал.3 от ЗДДС, т.к. същата е приложима само за лица, които извършват такива продажби в качеството им на „дилър” .
Съгласно разпоредбата на чл.50 /т. 1 и2/ от ЗДДС, като освободени ще бъдат третирани доставките на стоки и услуги:
– които са използвани изцяло за извършване на освободени доставки и на това основание не е било упражнено правото на приспадане на данъчен кредит по отношение на начисления данък при тяхното производство, придобиване или внос;
-при производството, придобиването или вноса, на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл.70 от същия закон.
В конкретното запитване, съгласно описаната фактическа обстановка –има доставката на лек автомобил за управленчески нужди. Въпреки, че тази доставка е с ДДС, то според ЗДДС за нея нямате право наданъчен кредит. При продажбата на тази кола няма да начислите ДДС, т.к.се приема че доставката на леката кола е за окончателно, крайно потребление и не се начислява данък повторно. ‘

Оценете статията

Вашият коментар