ЗДДС, чл.79, aл. 3,ЗДДС, чл.115, aл. 1

5 53-00-71/14.032011г.
ДДС, чл.115, ал. 1 от ЗДДС
ДДС, чл.79, ал.3 от ЗДДС
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ еизложенаследната фактическа обстановка:
Като подизпълнител по договор внасяте хартия от Швейцария, която след полиграфическа обработка в печатница продавате на Ваш клиент, изпълнител по договора. Изпълнителят по договора след последваща технологична обработка я продава на Възложителя. Последният чрез експертна комисия доказва, че част от изделията са негодни, поради недостатъци на хартията.
За така наречения от клиента „фабричен брак”, за който той ще Ви предостави и протокол за фактическото му унищожаване, ще предяви към Вас рекламация.
По договор тези количества ще се остойностяват по доставни цени, след което Възложителя ще изготвя заявка за количества, с които да компенсирате негодната стока с нова предмет на следващи ваши доставки.
Поставените въпроси са:
1. След предявеното от възложителя искане за компенсиране на негодна стока, следва ли да издавате кредитно известие за тази стока, която вече сте продали на Изпълнителя. Като основание за издаване на кредитно известие може ли да се посочва искането за рекламация и протоколите от комисията, без да цитирате отделните фактури за продажбата на тези стоки. Това кредитно известие трябва ли да е с количество или може да е стойностно.
2. Трябва ли при Вас да се отчете брака на негодната хартия, въпреки че тя фактически няма да се върне и унищожи при Вас, но с кредитното известие ( количество и стойност ) стоката документално се връща в склада Ви. Дължите ли ДДС по чл.79, ал.3 за този брак, след като ще я замените с нова стока, за която ще внесете ДДС?
Предвид неизяснената фактическа обстановка, изразяваме следното принципно становище:
Основанията за издаване на кредитни известия са регламентирани в разпоредбата на чл.115 от ЗДДС. Съгласно чл.115 от ЗДДС при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1.
Видно от разпоредбата на чл.115, ал.1 във връзка с ал.3 от закона, същата урежда случаите в които се издава кредитно известие-намаление на данъчната основа на доставка или разваляне на доставка, за която е издадена фактура.
Съгласно чл.115, ал.4 от ЗДДС освен реквизитите по чл. 114 известието към фактурата задължително съдържа и:
1. номера и датата на фактурата, към която е издадено известието;
2. основанието за издаване на известието.Известието се издава най-малко в два екземпляра – за доставчика и за получателя.
От предоставената в запитването информация не може да се направи заключение за наличието на предпоставки за издаване на кредитно известие. В случай, че съгласно клаузите на договора между Вас и изпълнителя са настъпили обстоятелства, водещи до намаляване на данъчната основа, ще са налице основания за издаване на кредитно известие.
Условията за извършване на корекции на ползван данъчен кредит са посочени в чл.79 от закона. Корекции по реда на чл.79, ал.3 от ЗДДС се извършватот регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит. Лицето начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Предвид гореизложеното, следва да се извърши корекция на ползван данъчен кредит, доколкото случая не попада в ограниченията по чл. 80, ал.2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар