ЗДДС, чл.79,ЗДДС, чл.80

ДИРЕКЦИЯ „ОБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО” СОФИЯ

5 23-22-1156 / 26.07. 2010 г.
ДДС,ЧЛ.79
ЧЛ.80
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ e изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е закупило стока- енергийна напитка от Австрия. Стоката не е продадена изцяло, поради бомбиране на кутийките. Същата ще се бракува.
Поставен е следния въпрос: При предстоящото бракуване на стоката следва ли да се начисли ДДС, и какъв придружаващ документ следва да издаде дружеството или лицензираната фирма.
Във връзка с поставения въпрос, изразяваме следното становище:
На основание чл. 79, ал. 3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Корекциите, съгласно чл. 79, ал. 4 от ЗДДС, се извършват в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка – декларацията за този данъчен период.
Закона е предвидил някои изключения от горните разпоредби, които са регламентирани с разпоредбата на чл.80, ал.2 от ЗДДС.
Съгласно чл. 80, ал. 2 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 не се извършват в случаите на:
1. (доп. – ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила, както и в случаите на унищожаване на акцизни стоки под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове;
2. унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина;
3. липси, произтичащи от промяна на физико-химичните свойства в нормални размери, съответстващи на установените норми за пределни размери на естествените фири, и липси на стоки при тяхното съхраняване и транспортиране съгласно утвърдените стандарти, нормали и други нормативни актове;
4. технологичен брак в допустимите норми, определени с технологичната документация за съответното производство или дейност;
5. брак поради изтичане срока на годност/трайност, определен съгласно изискванията на нормативен акт;
6. брак на дълготрайни материални активи по смисъла на Закона за счетоводството, когато балансовата им стойност е по-ниска от 10 на сто от отчетната им стойност.
Видно от текста на разпоредбата на чл.80, ал.2 от ЗДДС , приложението насъщата е обвързано с точно определени обстоятелства, при наличието накоито не се извършва корекция по чл.79, ал.3 от ЗДДС.
За да се приложи разпоредбата на чл.80, ал.2, т.5 от ЗДДС, при която не се извършва корекция на ползван данъчен кредит е необходимо срокът на годност / трайност на съответната стока, установен в нормативен акт да е изтекъл.
В случаите, когато са изпълнени изискванията на чл.80, ал.2, т.5 от ЗДДС ( съответно чл.80, ал.2, т.3 ) не се извършва корекция по чл.79, ал.3 от закона, т.ене се начислява и не се дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
В чл. 7, ал. 2 от Закона за счетоводството са посочени реквизитите на първичният счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието. В съответствие с това документа, удостоверяващ брака на стоково-материални запаси следва да съдържа необходимите реквизити, като може да съдържа и всяка допълнителна информация, потвърждаваща основанието за брак. Пример за такъв документ е протоколът за брак. Протоколът за брак следва да бъде съпътстван с документи, удостоверяващи допустимите норми на брак, определени с технологичната документация за съответното производство или дейност и/или с всеки друг документ, удостоверяващ основанието за брак. Пример за такъв друг документ е фирмения стандарт, в който е посочен срока на годност и е определен обичайният за съответната дейност размер за всяка партида и/или всеки отделен вид стоково-материален запас.
Относно данъчното третиране на разходите за брак е изразено становище с писмо Изх. № 16-12-29/04.03.2008г.от Дирекция „Данъчна политика” при .

Оценете статията

Вашият коментар