ЗДДС, чл.96,ЗДДС, чл.39, т. 1

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …../ 25.10.2012г. в Дирекция «
»-Пловдив е изложена следната фактическа обстановка:
ДКЦ «..» ООД има регистрирани две психологически лаборатории за автомобилен транспорт със седалище гр.С. и гр. С..
Поставен е следният въпрос:
Дейността на тези лаборатории подлежи ли на регистрация по ДДС след достигане на задължителния минимум?
Предвид недостатъчно изясненатафактическа обстановка, във връзка с поставеният от Вас въпрос изразяваме следното принципно становище:
На основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно ал. 2 от същата разпоредба, облагаемия оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка,доставки на финансови услуги по чл. 46 и доставки на застрахователни услуги по чл. 47. В чл. 96, ал. 5 от ЗДДС е пояснено, че задължението за регистрация възниква независимо от срока, за който е постигнат облагаемият оборот, но не и за период по-дълъг от определения в ал. 1.
Закона за движение по пътищата и Наредба № 36 от 15 май 2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания издадена от Министерството на транспортапредвиждат определени категории водачи на моторни превозни средства /МПС/, както и председателите на изпитните комисии /за провеждане на изпитите за придобиване на правоспособност за управление на МПС/, да преминават изследване за психологическа годност /чл. 152, ал. 1, т.2 от ЗДвП и чл. 1 от Наредба № 36 от 15 май 2006 г./. За да имат право да извършват психологически изследвания, желаещите лица трябва да получат удостоверение за регистрация – чл.4б от Наредба № 36 от 15 май 2006 г.
Съгласно чл. 153б, ал. 1 от ЗДвП психологическите изследвания по чл. 152, ал. 1, т. 2 и ал. 2от ЗДвП се организират и провеждат от:
1. първото и второто психологическо изследване – от регистрирани при условията и по реда на този закон и притежаващи удостоверение за регистрация:
а) болници за активно лечение и от групови практики за медицинска помощ, в които работи поне един психолог;
б) медицински центрове и диагностично-консултативни центрове, в които работи поне един психолог;
в) центрове за психично здраве, в които работи поне един психолог;
2. третото психологическо изследване – в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Психологическото изследване, провеждано по реда на Наредба №36/ 2006г. има за цел да установи психологическата годност на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС и на водачите на МПС, да управляват МПС без опасност от допускане на пътнотранспортни произшествия, а на председателите на изпитни комисии – и да оценяват уменията за безопасно управление на МПС на кандидатите за придобиване на правоспособност.
Методическото ръководство за извършване на психологическите изследвания се извършва от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Разпоредбата на чл. 39, т.1 от ЗДДС определя като освободена доставка извършването на здравни /медицински/ услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения. Следователно, като освободена доставка на основание чл. 39, т.1 от ЗДДС следва да се третира доставката на здравни услуги и пряко свързаните с нея услуги само в случаите, когато тези доставки са част от здравните услуги. При определяне на доставките на услуги, които попадат в обхвата на освободените от облагане по горния ред, следва да се съобразява естеството на услугите, т. е. това са услуги, свързани с превенцията, диагностицирането и лечението на дадена болест. В този смисъл са иРешения на СЕС – C-394/04, C-84/98.
Предвид това, че при изследването за психологическа годност по реда на Наредба № 36 от 15 май 2006 г., се оценява доколко определени психологически /професионалнозначими/ качества на изследваните лица, са в съответствие с определени изисквания, като направената прогноза има вероятностен характер и е относима към съответната цел, за определен период от време, тези услуги не следва да се определят като здравни /медицински/ услуги по смисъла чл. 39, т. 1 от ЗДДС.
С оглед изложеното, оборотите от дейността – психологически изследвания, която извършвате, участват при формиране на облагаем оборот за регистрация по ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар