Здравно осигуряване на лицата работещи без трудово правоотношение.

2_1877/ 21.12.2011 г.
ЗЗО- чл.40, ал.1, т.3
чл.40, ал.5
ОТНОСНО:Здравно осигуряване налицата работещи без трудово правоотношение.
Съгласно запитването Вие работите по договор за работа без трудово правоотношение „граждански договор” .
Във връзка с изложеното поставяте въпроса: подлежите ли на здравно осигуряване по този договор?
С оглед изложената фактическа обстановка, действащата нормативна база и без да разполагаме сконкретни данни за размера на полученото възнаграждение по договора, изразяваме следното принципно становище:
Здравното осигуряване на лицата, работещи без трудово правоотношение /граждански договор/ е уредено в чл.40, ал.1, т.3 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
На основание тази законова разпоредба, лицата, работещи без трудово правоотношение/граждански договор/, които не се осигуряват на друго основание, подлежат на здравно осигуряване когато получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, след намаляването му с разходите за дейността. Осигурителните вноски се внасят от възложителя до 10-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението и се разпределят от 2009 г. в съотношение 60:40 между осигурителя и осигуреното лице.
Ако лицата са осигурени на друго основание по реда на чл.40, ал.1 т. 1 от ЗЗО, осигурителните вноски се внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността, независимо от размера на полученото възнаграждение.
В конкретния случай при положение, че изпълнителят по „гражданския договор” не е осигурен на друго основание и е получил възнаграждение под минималната работна заплатаза страната/до 31.08.2011г.-240 лв., а от 01.09.2011г.-270 лв./, след намаляването му с разходите за дейността, не подлежи на здравно осигуряване по този договор.
Следва да имате предвид, че съгласно чл.40, ал.5 от ЗЗО, лицата, които не подлежат на осигуряване на друго основание по чл.40, ал. 1, 2 и 3 от ЗЗО, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.

Оценете статията

Вашият коментар