Здравно осигуряване на пенсионер, работещ по трудово правоотношение

ЗЗО: чл. 40, ал. 1, т. 1, 4 и 6; чл. 40, ал. 8;
КСО: чл. 5, ал. 4, т. 1; чл. 6, ал. 11;
ОТНОСНО: Здравно осигуряване на пенсионер, работещ по трудово правоотношение
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. ……… с вх. № ………. от 21.12.2017 г., Ви уведомявам за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Работник/служител получава пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 900 лв. и възнаграждение по трудово правоотношение – 2000 лв.
Интересувате се, за това лице, върху каква сума са дължими здравноосигурителни вноски – върху цялото възнаграждение (2000 лв.) или върху 1700 лв., сума получена като разлика между максималния осигурителен доход и размера на получаваната пенсия.
Предвид изложената от Вас фактическа обстановка и действащата нормативна уредба в областта на осигурителното законодателство, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 6 от Закона за здравно осигуряване (ЗЗО) за лицата, получаващи доходи на различни основания, посочени в т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените за тях срокове по реда, определен в чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 11 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). На основание чл. 40, ал. 8 от ЗЗО за тези лица вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи по реда, предвиден за съответния вид доход, но върху не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Здравноосигурителната вноска за лицата по чл. 4, ал. 1 и 10 от КСО (включително за лицата полагащи труд по трудово правоотношение) се определя на база дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО (чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО).
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО, вноските за здравно осигуряване за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд, се внасят върху размера на пенсията или сбора от пенсиите, без добавките към тях и са за сметка на държавния бюджет.
При внасяне на здравноосигурителните вноски, когато лицата получават доходи на различни основания, поредността на доходите с оглед ограничаването им до максималния месечен размер на осигурителния доход е следната:
1. пенсии (без добавките към тях);
2. доходи от дейности на лицата съгласно последователността, посочена в чл. 4, ал. 1 и 10 (включително възнаграждение по трудово правоотношение);
3. осигурителен доход като морски лица;
4. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
5. доходи за работа без трудово правоотношение.
С оглед гореизложеното, когато определяте дохода, върху който да внесете здравноосигурителни вноски за наето по трудово правоотношение лице – пенсионер, чийто доход като сбор от възнаграждението по трудовия договор и пенсията са в размер по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, Вие следва да приспаднете размера на пенсията от максималния осигурителен доход.
Обръщам Ви внимание на разпоредбата на чл. 6, ал. 11 от КСО, съгласно която за лицата получаващи доходи на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО) се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. (посл. изм. – ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) доходи от дейности на лицата съгласно последователността, посочена в чл. 4, ал. 1 и 10 (включително доходи от трудово правоотношение);
2. (нова – ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) доходи от обезщетения, изплащани по Кодекса на труда или по специални закони, върху които се дължат осигурителни вноски;
3. (предишна т. 2 – ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
4. (предишна т. 3 – ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) доходи за работа без трудово правоотношение.
Видно от цитираните разпоредби съществува разлика при определяне поредността на доходите при ограничаване до максималния месечен осигурителен доход за държавното обществено осигуряване и за здравното осигуряване за лицата, които получават пенсия, тъй като върху размера на пенсията не се внасят осигурителни вноски за ДОО.
На основание чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО осигурителите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (Декларация образец № 1).
Поради това, че осигурителните доходи за социално и здравно осигуряване в описания казус са с различна стойност, Вие трябва да подавате две декларации образец № 1 за месеца – едната с данни за осигурителния доход и дължимите осигурителни вноски за ДОО, а другата с данни за здравно осигуряване.

4.7/5

Вашият коментар