Здравно осигуряване на родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ.

2_201/ 07.02.2012 г.
ЗЗО – чл.40, ал.3, т.9
ОТНОСНО:Здравно осигуряване народителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ.
Според изложената в запитването фактическа обстановка при освидетелстване надецата до 16-годишна възраст на някои от тях се определя с ТЕЛК, 90 или по-ниска от 90 на сто степен на увреждане с право на чужда помощ. Във връзка с това, поставяте въпроса:
Имат ли право на здравно осигуряване за сметка на републиканският бюджет, родителите, които полагат грижи за дете с увреждане с определени от ТЕЛК по-ниска от 90 % степен на увреждане с чужда помощ ?
С оглед изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана със здравно осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.40, ал.3, т.9 от Закона за здравното осигуряване, осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1 от същия закон,родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ.
От горната разпоредбата могат да се извлекат задължителните условия, които едновременно следва да са изпълнени за да може здравното осигуряване на родителите, осиновителите или съпрузите да е за сметка на Републиканският бюджет:
– да полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто;
– които, постоянно се нуждаят от чужда помощ.
На основание изложеното, считаме, че в хипотезата, при която на деца с установена степен на увреждане под 90 на сто е определена и чужда помощ, посочената законова норма/на чл.40, ал.3, т.9 от ЗЗО/ по отношение на родителите/осиновителите/, които полагат грижи за тези деца, не е приложима.
Аналогично третиране по отношение на тези лица във връзка със зачитане на осигурителен стаж, съществува и в разпоредбата на чл.9, ал.6 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/, според която, за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, през което родител (осиновител) или съпруг (съпруга) са полагали грижи за инвалиди с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия. При пенсиониране за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд “Пенсии“ върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет.

Оценете статията

Вашият коментар