Здравно осигуряване на чуждестранни студенти, обучаващи се във висше учебно заведение в България

ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 3, чл. 34, ал. 1, т. 2 и чл. 40, ал. 3, т. 2
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на чуждестранни студенти, обучаващи се във висше учебно заведение в България
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – .. от 29.03.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, чуждестранни студенти – китайски и виетнамски граждани се обучават във висше учебно заведение в страната на основание двустранни споразумения, сключени между министерствата на образованието на съответните държави.
Интересувате се, по какъв ред трябва да се провежда здравното осигуряване на тези студенти.
При така представената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат. В чл. 85, ал. 1 от Конституцията е регламентирано, че Народното събрание ратифицира и денонсира със закон международните договори, които:
1.имат политически или военен характер;  
2.се отнасят до участието на Република България в международни организации;
3.предвиждат коригиране на границата на Република България;
4.съдържат финансови задължения за държавата;
5.предвиждат участие на държавата в арбитражно или съдебно уреждане на международни спорове;
6.се отнасят до основните права на човека;
7.се отнасят до действието на закона или изискват мерки от законодателен характер за тяхното изпълнение;  
8.изрично предвиждат ратификация;  
9.предоставят на Европейския съюз правомощия, произтичащи от тази Конституция.
Министерският съвет сключва, утвърждава и денонсира международни договори в случаите, предвидени в закона /чл. 106 от Конституцията/.
Към запитването е приложена Програма за сътрудничество в областта на образованието между министерството на образованието, младежта и науката на Република България и Министерството на образованието и подготовката на Социалистическа република Виетнам за периода 2007-2009 г. /в сила от датата на подписването й до договарянето на нова програма/. Същата е подписана на основание чл. 2 и 3 от Спогодбата на сътрудничество в областта на културата, науката и образованието между правителството на Република България и правителството на Социалистическа република Виетнам /утвърдена с Решение № 889 от 22.12.2000 г. на Министерския съвет, обн. – ДВ, бр. 38 от 17.04.2001 г., в сила от 15.03.2001 г./.
В чл. 3 от горецитираната Програма е предвидено министерствата на образованието на двете държави да осигурят на приетите по програмата студенти, докторанти и специализанти медицинско обслужване съгласно действащото в страната законодателство.
Към преписката е приложено и Споразумение за сътрудничество в областта на образованието между Министерството на образованието, младежта и науката на Република България и Министерството на образованието на Китайската народна република за периода 2012-2015 година /към настоящия момент то не е обнародвано в Държавен вестник/. В чл. 8 от Споразумението е посочено, че двете министерства осигуряват на обменяните за обучение лица медицинско обслужване съгласно действащото в приемащата страна законодателство.
Предвид изложеното, по отношение здравното осигуряване на въпросните студенти приложените споразумения препращат към националното законодателство на Република България.
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ е определен в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 3 от ЗЗО задължително осигурени в НЗОК са чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна. Чуждите граждани или лицата без гражданство, които имат разрешение за дългосрочно пребиваване в Република България, са включени в кръга на осигурените лица от 01 февруари 2011 г.
От цитираните разпоредби следва, че чуждите граждани или лицата без гражданство попадат в обхвата на задължителното здравно осигуряване в случаите, когато:
-имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България;
– не е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
В чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО е указано, че задължението за осигуряването на лицата по чл. 33, ал. 1, т. 3 възниква от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България.
За чуждите граждани, които краткосрочно и продължително пребивават в страната, здравноосигурителна вноска не се дължи. Те заплащат стойността на оказаната им медицинска помощ, освен ако за тях е в сила международен договор, по който Република България е страна, на основание чл. 39, ал. 5 от ЗЗО, съответно ал. 4 в редакцията до 31.12.2009 г.
На основание чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО, студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, ако не подлежат на осигуряване на друго основание. Това право имат и чуждите граждани, ако са обхванати в кръга на задължително осигурените в НЗОК лица, посочени в чл. 33 от ЗЗО, и отговарят на условията на чл. 40, ал. 3, т. 2 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар