здравноосигурителни вноски за български гражданин, който е студент във висше учебно заведение от друга държава-членка на Европейския съюз

Изх. № 02-01-16
Дата: 02.07.2014 год.
Регламент № 883/2004, чл. 11(3)(д)
Относно: здравноосигурителни вноски за български гражданин, който е студент във висше учебно заведение от друга държава-членка на Европейския съюз
Във връзка с Ваше писмо относно здравноосигурителните вноски за български гражданин, който е студент във висше учебно заведение от друга държава-членка на Европейския съюз, изпратено ни за разглеждане по компетентност от Комисията
по здравеопазването към Народното събрание на Република България и
заведено вна Националната агенция за приходите (НАП) с
вх. № …………../10.06.2014 г., Ви уведомявам следното:
След присъединяването на Република България към Европейския съюз (ЕС) се прилагат регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите–членки.
Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009 се прилагат на територията на всички държави–членки на ЕС. В най-общия случай регламентите се прилагат към граждани на държава–членка, които са или са били подчинени на законодателството на една или повече държави–членки (основание чл. 2(1) от Регламент (ЕО) № 883/2004).
„Определяне на приложимото законодателство” е един от основните принципи, установени с Регламент (ЕО) № 883/2004. Според този принцип лицата, за които се прилага регламентът, са подчинени на законодателството на само една държава–членка (основание чл. 11(1) от Регламент (ЕО) № 883/2004).
Приложимото законодателство се определя според разпоредбите на Дял II от Регламент (ЕО) № 883/2004 (чл. 11 – чл. 16) при условие, че е налице трансгранична ситуация (пресичане на граници между държави, които прилагат регламента, от лица, попадащи в персоналния му обхват).
Основното следствие от определяне на приложимото законодателство е, че се определя държавата–членка, в която се дължат задължителните осигурителни вноски, съгласно законодателството на тази държава, включително вноските за задължително здравно осигуряване.
По отношение на неактивните лица, в това число студентите (най-общо това са лицата, които нямат статут на заети или самостоятелно заети лица) се прилага законодателството на държавата-членка по пребиваване.
Дефиниция на пребиваване за целите на прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 е въведена с чл. 1(й) от него. Това е мястото, където лицето обичайно пребивава. Критериите за установяване на пребиваването по смисъла на Регламент (ЕО) № 883/2004 са въведени с чл. 11 от Регламент (ЕО) № 987/2009. Според тази разпоредба пребиваването се определя въз основа центъра на интересите на лицето, като по отношение на студентите от решаващо значение еизточникът на техните доходи.
В случай, че лице е студент в друга държава-членка, има статут на неактивно лице по смисъла на горепосочените регламенти и пребивава съгласно същите тези регламенти в България, то здравноосигурителните вноски за него се дължат в България.
Студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст се осигуряват за сметка на държавния бюджет (основание чл. 40, ал. 3, т. 2 от Закона за здравното осигуряване).
В запитването са представени данни, че лицето е навършило 26-годишна възраст. Ако не се осигурява за сметка на държавния бюджет и не подлежи на осигуряване на друго основание (т.е. по чл. 40, ал. 1 – 3 от Закона за здравното осигуряване), здравноосигурителните вноски се дължат от лицето съгласно чл. 40, ал. 5 от закона: върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряван – до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Освен това, лицата по чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация, като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване.
Здравноосигурителните вноски се внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на НАП. Информация относно банковите сметки на НАП и кодовете за вид плащане е достъпна на интернет страницата на агенцията на адрес: http://portal.nap.bg/page?id=20.
Не на последно място е изключително важно е да се подчертае че лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО подават декларация, в която посочват, че ще се осигуряват по този ред и избрания осигурителен доход. Това е декларация образец № 7 по Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. на Министъра на финансите, която декларация се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за превеждане на вноски на това основание.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/БОЙКО АТАНАСОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар