здравноосигурителни вноски за лицечийто уволнение, е признато за незаконно от компетентните органи, изразяваме следното становище:

1_27/12.11.2009г.
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 2
ЗЗО, чл.40,ал.5
Във връзка с запитване с вх.№ ……. ., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр……………,относно здравноосигурителни вноски за лице чийто уволнение,е признато за незаконно от компетентните органи, изразяваме следното становище:
От изложената фактическа обстановка в запитването е видно че сте уволнена от работа на 10.11.2008г.Съгласнопредставен болничен лист считано от 03.11.2008г. сте във временна неработоспособност поради бременност и раждане. С решение на окръжен съд сте възстановена на заеманата преди уволнението длъжност. Въпросите които поставяте са : кой ще възстанови здравноосигурителните вноски внесени от Вас до м.април 2009г . и койследва да внася такиваот м.май 2009 г. ?
Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от същия кодекс са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа. За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение за месеца, предхождащ месеца на уволнението, ако лицето не е било осигурявано. Ако е било осигурявано на друго основание, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък. За периодите през които е осигурявано при друг работодател през времето на незаконното уволнение, лицето следва да представи служебна бележка за месечния осигурителния доход върху който са внесени осигурителни вноски.
Дължимите осигурителни вноски са в размерите за фонд „Пенсии” и за допълнително задължително пенсионно осигуряване (чл. 9,ал. 5 от КСО).
За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски от работодателя/осигурителя. Не се внасят от работодателя здравноосигурителни вноски и върху обезщетенията за временна неработоспособност или бременост и раждане, които се получават за периодислед прекратяване на трудовото правоотношение или осигуряването. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО (предишна ал. 4 – ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.), върху месечен осигурителен доход, не по-малък от половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната карендарна година. Ако лицето има облагаеми доходи за същия период, то следва да изравни осигурителния си доход съгласно данните от годишната данъчна декларация.
Във Вашия случай за времето от датата на уволнениетодо датата на възстановяванетосе дължат само осигурителни вноски по гореописания ред от работодателя. За този период работодателят не дължи здравноосигурителни вноски. В случай че за този период не сте осигурена на друго основание Вие следва да внесете за своя сметка здравноосигурителни вноски по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО/ месечно 8 на сто върху 130лв/ за периода от уволнението до възстановяването на работа.
В разговор с Вас допълнително за изясняване на фактите ни информирате че отново сте освободенасъгласно заповед считано от 24.09.2009г. на основание чл.325,т.2 от КТ – порадине явяване да заемете длъжността на която сте възстановена от съдав двуседмичния срок по 345, ал.1 от КТ . От това обстоятелство следваче ако след тази дата не сте осигурена на друго основание,дължитеза своя сметка здравноосигурителни вноски по реда на чл.40,ал.5 от ЗЗО.
Разпоредбите на чл. 128 и 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс уреждат реда за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски. Възстановяването на недължимо платени суми може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на задълженото лице ако същото е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго. Въввашият случай от служебно извършена проверка е видно че сте внесли здравноосигурителни вноски на основание чл.40,ал.5 от ЗЗО за периода от 01.12.2008г. до 30.04.2009г. по вид плащане 560405. За този период липсват даннида сте осигурена на друго основание,поради което същите са дължимо платени.

Оценете статията

Вашият коментар