Здравноосигурителни вноски за периодите на неплатен отпуск

ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1, буква „б”
ОТНОСНО:Здравноосигурителни вноски за периодите на неплатен отпуск
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. ……../18.11.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Съгласно представената фактическа обстановка в запитването, бившият Ви работодател …… гр. ….. изисква от Вас да заплатите здравноосигурителните вноски, които е начислявал за времето на неплатения отпуск, ползван по Ваша молба, въпреки писмено заявеното Ви намерение през това време да работите при друг работодател, който да Ви осигурява за всички осигурени рискове. Интересувате се, дължи ли …… гр. …….здравноосигурителни вноски за периода на неплатения отпуск, при положение че за същото време сте осигурявана на друго основание.
Предвид изложеното и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
Здравноосигурителните вноски за периодите на неплатен отпуск се внасят по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1, буква “б” (изм. – ДВ, бр. 49 от 2004 г., в сила от 1.01.2005 г.; доп., бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.; изм., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Закона за здравното осигуряване, който гласи следното:
“За лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя – когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 165, ал. 1 и чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнася”.
От цитираната разпоредба следва, че за периодите на неплатен отпуск, определящо за възникване на задължението за здравно осигуряване е лицата да не подлежат на осигуряване на някое от другите основания, предвидени в закона. Обстоятелството, че са осигурени на друго основание, те следва да декларират пред работодателя, който е разрешил ползването на неплатен отпуск.
В разглеждания случай, доколкото сте осигурена здравно по трудово правоотношение при друг работодател и сте декларирали това обстоятелство пред ….. гр. ……, за периода на неплатения отпуск бившият Ви работодател няма задължението да Ви осигурява здравно по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. “б” от ЗЗО.
Без оглед гореизложеното, в случай на бъдещи Ваши запитвания до Националната агенция за приходите (НАП) Ви обръщаме внимание, че съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в кореспонденцията си с НАП сте задължена да посочвате Вашите данни за идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и/или БУЛСТАТ/ЕИК, издаден от Агенцията по вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).

Оценете статията

Вашият коментар