жалба до Министъра на финансите за освобождаване от такса битови отпадъци на имот, който не се използва, по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ)

3_4749/02.08.2007 г.
ЗМДТ, чл.71
ЗМДТ, Приложение № 2
Относно: жалба до Министъра на финансите за освобождаване от такса битови отпадъци на имот, който не се използва, по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ)
Предмет на жалбата до Министъра на финансите е освобождаване от такса за битови отпадъци на апартамент, който не се използва и за това обстоятелство е подадена декларация за освобождаване от такса до съответната община до края на 2006 година. Въпреки това в полученото от съсобствениците съобщение за дължимите местни данъци и такси за имота е посочено, че дължат такса за битови отпадъци за 2007 г. Въпросът е защо след като не се използва имота следва да се заплаща такса за битови отпадъци. Освен това задълженията за целия апартамент за 2006 г. са били 46.80 лв., а за 2007 г. възлизат на 83.56 лв. Поставя се и въпроса редно ли е да се плащат 200% данъци без да се ползва имотът?
При така изложената фактическа обстановка с оглед действащите разпоредби на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) изразяваме следното становище:
В чл. 64, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) са регламентирани лицата, които дължат такса за битови отпадъци. Това са данъчнозадължените лица – собственици или вещноправни ползватели на имоти.
Такса битови отпадъци (ТБО) се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Видът на услугите и границите на отделните райони, в които ще се предоставят услугите, се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година по силата на чл. 63, ал. 2 от ЗМДТ. Определянето на размера на таксата, диференциран по отделните видове услуги е от компетентността на общинския съвет на съответното населено място (чл. 66, ал. 1 от ЗМДТ). Размерът на таксата за всеки един имот е определен в зависимост от района и обема на услугите, които се извършват в него.
Цялата нормативна уредба на таксата за битови отпадъци е изградена върху принципа, съгласно който такса се заплаща в зависимост от вида и обема на извършените услуги.
В съответствие с принципа на финансова децентрализация на общините, с измененията в ЗМДТ, в сила от 01.01.2004 г., са предоставени правомощия на местните органи на самоуправление да определят хипотезите на облекчения при заплащане на местни такси. Облекченията при заплащане на таксата за битови отпадъци след този момент не се уреждат от ЗМДТ, а с наредби на общинските съвети (чл.9 от ЗМДТ). Изцяло от компетентността на общинските съвети е както приемането на хипотези на освобождаване от такси, изцяло или частично, така и определяне на реда, по който лицата, неползващи услугата през съответната година или пред определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса (чл.8, ал.5 и ал.6 ЗМДТ). В чл.20, ал.3 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Х е предвидено да не се събира такса за събиране и транспортиране на битови отпадъци, за имоти, които не се ползват през цялата година и за това е подадена декларация, по утвърден образец, от собствениците или ползвателите в Община Велико Търново до края на предходната година. Дължими обаче остават таксата за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване и таксата за обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци, ако общината предоставя тези услуги. Поради това, че Община Х предоставя тези услуги остават дължими сумите за другите два компонента от таксата за битови отпадъци, а именно таксата за предоставяне на услугите по поддържане чистотата на териториите за обществено ползване и такса за обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци.
В съответствие с нормата на чл. 66, ал. 1 от ЗМДТ Общински съвет – гр. Х с Протокол №… от 25.01.2007 г. е приел Решение №…., с което е определил размера на такса битови отпадъци, като е дефинирал промил за всяка услуга поотделно, както следва:
– за събиране и транспортирането на битови отпадъци – 1.4 промила;
– за поддържане и експлоатация на депата – 0.2 промила;
– за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 0.8 промила;
Общият размер на такса битови отпадъци възлиза на 2.4 промила.
Предвид гореизложеното във Вашия конкретен случай остава дължима таксата за последните две услуги общо в размер на 1 промил вместо 2.4 промила.
По отношение повишаването на общата сума на дължимите данъци и такси за имота Ви информираме, че същото се дължи на промяната в данъчните оценки на недвижимите имоти в Република България, считано от 01.01.2007г. Съгласно измененията в ЗМДТ, публикувани в ДВ, бр.105 от 2006 г., са променени нормите за данъчна оценка нанедвижимите имоти – Приложение № 2 към ЗМДТ. Повишени са стойностите на някои коефициенти, които дават отражение върху стойността на данъчната оценка на Вашия имот, на което основно се дължи и увеличението на данъчната тежест за последния.

Оценете статията

Вашият коментар