жалба от …………………………………., в качеството й наЕТ, относно предприети действия по събиране на присъдени в полза на Националната агенция за приходите (НАП) разноски по изпълнителен лист от 14.12.2016 г., из

.№ 70-00-18
Дата:28.07.2017 год.
ГПК, чл. 296;
ГПК, чл. 404, ал. 1, т. 1.
ОТНОСНО: жалба от …………………………………., в качеството й на
ЕТ, относно предприети действия по събиране на присъдени в полза на Националната агенция за приходите (НАП) разноски по изпълнителен лист от 14.12.2016 г., издаден по АХД № 1262/2013 г. по описа на Административен съд ……….. на основание влязло в сила Решение № 11909/07.11.2016 г. по АХД № 5669/2016 г. по описа на Върховния административен съд (ВАС).
Във връзка с Ваше писмо, заведено в НАП, относно събирането на присъдено в полза на дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” (ОДОП) при ЦУ на НАП юрисконсултско възнаграждение по изпълнителен лист, издаден от административен съд (АС), Ви уведомявам следното:
По повод Вашата молба за съдействие и направеното възражение срещу предявяването за принудително събиране към частен съдебен изпълнител на присъдената в полза на дирекция ОДОП сума, представляваща вземане за юрисконсултско възнаграждение, бе извършена проверка, в резултат на което се установи следното:
Издаден е изпълнителен лист от 14.12.2016 г., с който Вие в качеството Ви на ЕТ сте осъдена да заплатите в полза на дирекция ОДОП при ЦУ на НАП сума в размер на ……, представляваща юрисконсултско възнаграждение по АХД № 1262/2013 г. по описа на АС и АХД № 5669/2016 г. по описа на ВАС. Изпълнителният лист е изпратен от дирекция ОДОП при ЦУ на НАП на 09.02.2017 г. на ТД на НАП за предприемане на действия по компетентност. В ТД на НАП е установено, че към 17.02.2017 г. не сте платила въпросното задължение и не сте предявила насрещни частноправни вземания към НАП. В резултат на това, Ви е изпратено уведомително писмо на единствения известен адрес, съдържащ се в регистрите на НАП и в Търговския регистър. Към същото е приложено заверено копие на изпълнителния лист. В уведомителното писмо е отправена покана в 7-дневен срок от получаването му да заплатите доброволно задължението си в размер на …….. като изрично е посочена банковата сметка на ТД на НАП, по която следва да бъде платена въпросната сума. Освен това е отбелязано, че в случай, че не бъде платено задължението в предоставения срок, ще бъде образувано изпълнително производство по реда на ГПК, разноските по което ще бъдат за сметка на длъжника. Писмото е изпратено чрез пощенски оператор „Български пощи“ ЕАД. Същото не е получено от Вас, като се е върнало в ТД на НАП с отбелязване от пощенския служител върху обратната разписка, че не е потърсено от получателя. Това, съгласно Общите условия на пощенския оператор, означава, че в определен срок след оставеното на адреса съобщение от пощенския служител, получателят не е потърсил пратката в съответния пощенски клон. Тъй като в регистрите на НАП не се съдържа информация за други адреси, на които би могло да бъде изпратена поканата за доброволно изпълнение, средствата за доброволно събиране на присъдената в полза на НАП сума са били изчерпани и това е наложило пристъпване към образуване на изпълнително дело при частен съдебен изпълнител за принудително събиране на задължението.
Подадена е молба до ЧСИ за образуване на изпълнително производство срещу …………………….., в качеството й на ЕТ за принудително събиране на вземането на НАП по изпълнителен лист от 14.12.2016 г. В изпълнение на молбата частният съдебен изпълнител е образувал изпълнително дело № ……., по което НАП е заплатила такси съгласно Тарифата към Закона за частните съдебни изпълнители в общ размер на ….. лв., които следва да бъдат възстановени от длъжника.
Относно твърденията Ви за начина, по който сте се снабдила със съдебните решения, и по конкретно оплакването, че решението на ВАС не Ви е връчено, НАП не е компетентна да излага становище. Независимо от това дали страните са запознати с него, следва да се има предвид, че Решение № 11909/07.11.2016 г., постановено по
адм. дело № 5669/2016 г. по описа на ВАС, е окончателно, което съгласно чл. 296 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) означава, че е влязло в сила в деня на постановяването му. Това действие на решението не зависи от връчването му на страните. Съгласно разпоредбата на чл. 404, ал. 1, т. 1 от ГПК влезлите в сила решения на съдилищата подлежат на принудително изпълнение. За да пристъпи към искане за принудително изпълнение по реда на ГПК, заинтересованата страна, в чиято полза е присъдено парично вземане, не е длъжна да кани осъдената страна да изпълни доброволно. Покана за доброволно изпълнение се изпраща от органа по принудително изпълнение, а именно – от съдебния изпълнител.
Независимо от горното, както беше описано по-горе, преди да бъдат предприети действия за пристъпване към принудително изпълнение, Ви е изпратено уведомително писмо от директора на ТД на НАП, което се е върнало от пощенския оператор като непотърсено.
Следва да се има предвид, че към настоящия момент предвид обстоятелството, че производството е във фаза на принудително изпълнение, плащането на сумата по изпълнителния лист директно по сметка на НАП, не освобождава длъжника от плащане на таксите по изпълнителното дело, включително платените от НАП като кредитор такива.
В заключение Ви уверявам, че при осъществяване на правомощията си по събиране на юрисконсултски възнаграждения, присъдени в полза на НАП, в Агенцията се следи стриктно да не се допуска накърняване правата на длъжника и лишаването му от възможността за доброволно изпълнение. До образуване на изпълнително дело се стига само в случай, че бъдат изпратени уведомителни писма за доброволно изпълнение до всички известни адреси на длъжника, изчерпани са възможностите за уведомяване и не последва доброволно плащане.
ЗАМ.

Scroll to Top