ЗКПО, чл.179,ЗКПО, чл.184

ЗКПО – чл.179
ЗКПО – чл.184
2_614/09.03.2009г.
Отправили сте писмено запитване до Дирекция „ОУИ” – ………. заведено с вх.№……………, в което са поставени са следните въпроси:
1.Дружеството може ли да преотстъпва корпоративен данък по чл.184 от ЗКПО, предвид факта, че същото извършва селскостопанската си дейност в районите на с.В………. и с.Д………, но е регистрирано с адрес на управление в гр.В?
2.Тъй като дружеството преотстъпва данък по чл.179, чл.1, ал.2 от ЗКПО, има ли възможност да се възползва от преотстъпването на корпоративен данък по чл.184 от ЗКПО?
От така изложената фактическа обстановка не става ясно дали дружеството има намерение да ползва данъчни облекчения за минимална или регионална държавна помощ. Предвид нормативната уредба, действаща през 2008г. изразяваме следното принципно становище:
Относно минималната или регионална държавна помощ под формата на данъчни облекчения – Раздел ІV /чл.182-190/, Глава Двадесет и втора от ЗКПО.
Едно от данъчните облекчения в този раздел е регламентирано в чл.184 от ЗКПО, съгласно който корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. данъчно задълженото лице извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период;
2. изпълнени са условията по:
а) член 188 – в случаите на минимална помощ, или
б) член 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
Дефиниция на понятието “производствена дейност“ за целите на чл.184 от закона се съдържа в § 1, т.28 от ДР на ЗКПО. На основание чл.183, ал.1 от ЗКПО общините с безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната се определят ежегодно със заповед на министъра на финансите по предложение на министъра на труда и социалната политика, която се обнародва в “Държавен вестник“ /Заповед № ЗМФ-278/06.03.2008 г./.
В чл.188, ал.1 от ЗКПО е дефинирано данъчното облекчение, представляващо минимална помощ. Съгласно чл.188, ал.2 от ЗКПО преотстъпеният данък по чл.184 трябва да се инвестира в дълготрайни материални и нематериални активи съгласно счетоводното законодателство в срок до 4 години от началото на годината, за която е преотстъпен данъкът.
Данъчно задълженото лице следва да декларира размера на получените минимални помощи, независимо от тяхната форма и източник, за последните три години, включително текущата, в годишната данъчна декларация за годината, за която се преотстъпва корпоративният данък /чл.188, ал.4 от ЗКПО/.
Следва да имате предвид, че ако дружеството попада в някоя от хипотезите, изброени в чл.182, ал.2 и ал.4 от ЗКПО, същото не може да ползва данъчно облекчение, представляващо минимална помощ.
В чл.189 от ЗКПО са определении изискванията, които дружеството следва да изпълни, за да ползва държавна помощ за регионално развитие.
Дори и да са налице всички останали условия за преотстъпване на корпоративен данък, ако дружеството попада в някоя от хипотезите, изброени в чл.182, ал.1 и ал.3 от ЗКПО, то същото не може да ползва данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие.
Относно общите данъчни облекчения – Раздел ІІІ /чл.177-181/, Глава Двадесет и втора от ЗКПО.
Видно от информацията в запитването, дружеството преотстъпва корпоративен данък по чл.179, ал.1 от ЗКПО. За целта данъчно задълженото лице следва да е регистрирано като земеделски производител и данъкът да се преотстъпва в размер 60% за данъчната печалба от непреработена растителна и животинска продукция.Преотстъпването е допустимо, когато преотстъпеният данък се инвестира в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи, необходими за извършване на посочените в ал.1 дейности, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването /чл.179, ал.2 от ЗКПО/.
Освен горепосочените нормативни изисквания, за да преотстъпи корпоративен данък по реда на Глава двадесет и втора от закона,данъчно задълженото лице следва да изпълни и общите изисквания на чл.167, ал.1 от ЗКПО. Изпълнението на тези изисквания се удостоверява от данъчно задълженото лице в годишната данъчна декларация (чл.167, ал.2 от ЗКПО).
В Раздел ІІІ няма ограничение за ползване на повече от едно данъчно облекчение. Но според чл.190, ал.1 от ЗКПО данъчно задълженото лице не може да ползва повече от едно данъчно облекчение по Раздел ІV от Глава Двадесет и втора на закона през една и съща година.
Освен това в Глава двадесет и втора няма забрана за едновременно ползване на данъчни облекчения от Раздел ІІІ и Раздел ІV, но съгласно чл.170 когато на данъчно задължено лице се преотстъпва или намалява корпоративен данък на различни основания по реда на Глава Двадесет и втора от ЗКПО, в годишната данъчна декларация лицето задължително декларира поредността, в която е ползвало различните основания за преотстъпване или намаляване на корпоративния данък.
Наличието на декларираните обстоятелства във връзка с ползваните облекчения подлежат на последващ контрол чрез извършване на проверка или ревизия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Оценете статията

Вашият коментар