ЗКПО, чл.204, т. 2, буква а,КТ, чл.68, aл. 2,ЗКПО, чл.208,ЗКПО, т. 34, параграф 1,ЗДДФЛ, чл.24, aл. 2, т. 12

2_1607/27.10.2011 г.
ЗКПО – чл.204, т.2, б.”а”;
ЗКПО – чл.208;
ЗКПО, ДР – §1, т.34;
КТ – чл.68, ал.2 ;
ЗДДФЛ – чл.24, ал.2, т.12.
Основната дейност на дружеството е предоставяне на хотелиерски услуги и пакети за почивка през летния сезон. Персоналът, който целогодишно е назначен в предприятието наброява 15 човека. Във връзка с активната работа на дружеството през летния сезон назначавате допълнително около 100 човека.
Желаете да сключите договор със застрахователна компания за краткосрочна спестовна застраховка „Живот” в полза единствено на работниците, които са назначени целогодишно на работа, но не и в полза на работниците, назначавани само за активния туристически сезон.
Във връзка с горното сте поставили сте следните въпроси:
1. Можете ли да сключите договор за краткосрочна спестовна застраховка „Живот”само за работещите по постоянен трудов договор в дружеството, назначени към момента на сключване на договора.
2. Изплатената сума към застрахователната компания ще се счита ли за социален разход по смисъла на чл.204, т.2, б.”а” от ЗКПО, за който да е приложим реда на чл.208 от същия закон.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба към момента,изразяваме следното становище:
Сключването на застраховка „Живот” от работодателя в полза на работници и служители е част от социалната политика, която ръководството на едно предприятие е решило да провежда. Предвид горното и изхождайки от компетентностите на Националната агенция за приходите да изказва становища и разяснения, свързани само с прилагане на данъчно-осигурителната нормативна уредба, не бихме могли да определяме обхвата на сключваната от Вас застраховка „Живот” – за работници на постоянен трудов договор или и за тези, назначени сами за туристическия сезон.
Настоящето становище дава данъчно третиране по втория въпрос от запитването:
С данък върху разходите по реда на чл.204, т.2 от ЗКПО се облагат документално обоснованите социални разходи, предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол /наети лица/. В обхвата на тези разходи попадат и вноските /премиите/ за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряванеи за застраховки „Живот”, съгласно б.”а” от същата точка.
Текстът на чл.208 от ЗКПО регламентира изключение от горната разпоредба – не се облагат с данък социалните разходи по чл.204, т.2, буква “а“ от с.з. в размер до 60 лв. месечно за всяко наето лице, когато данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на извършване на разходите.
За да се приложи благоприятният режим на чл.208 от ЗКПО на първо място разходите за застраховка „Живот” трябва да попадат в обхвата на дефиницията за „социални разходи, предоставени в натура“, дадена с §1, т.34 от ДР на ЗКПО.
Според разпоредбата на §1, т.34 от ДР на ЗКПО, „социални разходи, предоставени в натура“ са отчетените като разходи социални придобивки по чл.294 от Кодекса на труда /КТ/ и предоставени по реда и начина, определени от чл.293 от КТ или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. За да се счита за достъпна дадена социална придобивка, тя трябва да е на разположение на всички наети лица, т.е. да може да се ползва по право от всички тях.
Срочните трудови договори са регламентирани в чл.68 от Кодекса на труда. Съгласно чл.68, ал.2 от КТ работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време.
Видно от коментираните дотук разпоредби, за да е приложима нормата на чл.208 от ЗКПО спрямо предоставяните от работодателят социални придобивки, до тях трябва да имат достъп всички служители и работници, независимо от характера на възникналото трудово правоотношение междунаетия персонал и работодателя – постоянен трудов договор или срочен /временен/ трудов договор.
В случай, че извършените от Вас разходи за застраховки „Живот”, отразени в счетоводството, нямат характера на социални придобивки по смисъла на ЗКПО, с тях следва да се извърши преобразуване на счетоводния финансов резултат по реда на чл.26 от същия закон. В тази хипотеза следва да се съобразите и с регламента на чл.24, ал.2, т.12 от Закона за облагане доходите на физическите лица, който дава възможност за изключване от облагаемия доход на направените от работодателя вноски за застраховка „Живот” до 60 лв. месечно за всяко осигурено лице, когато те са социални разходи.

Оценете статията

Вашият коментар