ЗКПО, чл.204, т. 2, буква а,ЗКПО, т. 55, параграф 1

Изх. №53-04-667/10.10. 2016 г.

ЗКПО – чл. 204, т. 2, б. „а“
ЗКПО – §1, т. 55 от ДР
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …, е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-04-667/…2016 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане(ЗКПО).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„Е“ ЕООД е част от корпоративната група Е AG България. Основната дейност на дружеството е консултации, технически и инженерингови услуги в областта на производството, доставката, снабдяването, преноса и разпределението на електрическата енергия, маркетинг и продажба.
Дружеството, в качеството на работодател е сключило застраховка „Живот“ на служителите си. В техническите условия на проведената процедура по реда на Закона обществените поръчки (ЗОП), респективно в окончателния договор е записано, че застрахователят предлага брутни тарифни ставки и премии с включена 15% посредническа комисионна и добавени всички допълнителни начисления и данъци. Съгласно договора дружеството заплаща застрахователна премия, в която се включва 15% посредническа комисиона. Към запитването са приложени копия от сключения договор и част от техническите условия.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. При определяне размера на данъчната основа на социалните разходи трябва ли да бъде извадена комисионата на брокера от общата дължима сума на застрахователната премия по застраховка „Живот“ или данъчната основа на социалните разходи по застраховка „Живот“ представлява цялото плащане към застрахователя по договора?
2. Как следва да се третира комисионното възнаграждение, ако същото не се включва в данъчната основа – като признат разход или като непризнат разход за данъчни цели?
Предвид изложените обстоятелства, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос от запитването:
В раздел VІІ. т. 3 от приложения договор е посочено, че страните се споразумяват, че при информационното, административното обслужване, както и обслужване на претенции по договора на страните ще сътрудничи „Х“ ЕООД, в качеството му на застрахователен посредник. Брокерът осъществява посредничество при регистрацията на застрахованите лица, отчетността и обработката на щети по застрахователните полици (т. 5 от раздел VІІ.).
Съгласно чл. 301 от Кодекса за застраховането (КЗ) (обн. ДВ. бр. 102/2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) застрахователният брокер е търговско дружество или едноличен търговец, вписан в регистъра по чл. 30, ал. 1, т. 11 от Закона за Комисията за финансов надзор (ЗКФН), който срещу възнаграждение по възлагане от ползвател на застрахователни услуги извършва застрахователно посредничество. При извършване на застрахователно посредничество възнаграждението на застрахователния брокер се включва в застрахователната премия към застрахователя.
На основание чл. 204, т. 2, буква „а“ от ЗКПО с данък върху разходите се облагат документално обоснованите разходи за вноски (премии) за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряване и за застраховки „Живот“, които според посочената разпоредба са социални разходи, предоставени в натура, извършени в полза на работници и служители и лица, наети по договори за управление и контрол (наети лица). Понятието „социални разходи, предоставени в натура” е дефинирано в §1, т. 34 от ДР на ЗКПО: отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда (КТ) и предоставени по реда и начина, определени по чл. 293 от КТ или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Освен изискванията на определението, направената от дружеството застраховка трябва да представлява застраховка „Живот“ по смисъла на §1, т. 55 от ДР на ЗКПО, според която разпоредба застраховки „Живот“ са тези по смисъла на §1, т. 14 от ДР на Закона за данъците върху доходите на физическите лица – „Застраховки „Живот“ са видовете застраховки по раздел I, т. 1 и 3 от Приложение №1 към КЗ, а именно:
„т. 1. Животозастраховане:
а) застраховка „Живот“, която включва застраховка само за достигане до определена възраст, застраховка само за смърт, застраховка за достигане до определена възраст или за по-ранна смърт, застраховка „Живот“ с връщане на премии;
б) анюитети;
в) допълнителни застраховки, сключени като допълнение към животозастраховането, и по-специално – застраховка срещу телесна повреда, включително неработоспособност, застраховка срещу смърт, причинена от злополука, и застраховка срещу инвалидност, причинена от злополука или заболяване.
т. 3. Животозастраховане, свързано с инвестиционни фондове:
а) застраховка „Живот“, която включва застраховка само за достигане до определена възраст, застраховка само за смърт, застраховка за достигане до определена възраст или за по-ранна смърт, застраховка „Живот“ с връщане на премии, застраховки за брак и за раждане;
б) анюитети;
в) допълнителни застраховки, сключени като допълнение към животозастраховането, и по-специално – застраховка срещу телесна повреда, включително неработоспособност, застраховка срещу смърт, причинена от злополука, и застраховка срещу инвалидност, причинена от злополука или заболяване.“.
По аргумент на изложеното горе, разпоредбите на чл. 204, т. 2, б. „а“ и чл. 208 от ЗКПО се прилагат само по отношение на разходите за вноски (премии) за застраховки „Живот“, с покритието на рисковете по т. 1 и 3 от Приложение №1 към КЗ. Т.е. включените в премията възнаграждения на застрахователния брокер не попадат в обхвата на чл. 204, т. 2, б. „а“ от ЗКПО.
Доколкото случаят касае застраховки от обхвата на цитирана разпоредба от КЗ, бенефициент е застрахованото лице служител и са изпълнени изискванията на §1, т. 34 от ДР на ЗКПО, сумата на тази част от премиите по застрахователната полица, без възнаграждението на застрахователния брокер, ще е облагаема с данък върху разходите по реда на чл. 204, т. 2, б. „а“ от ЗКПО. Съгласно чл. 213 от ЗКПО данъчната основа за данъка върху разходите е сумата на данъчните основи за месеците на календарната година, определени върху превишението на тези разходи над 60 лв. месечно за наетото лице, а когато дружеството има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на начисляване на разходите, данъчната основа е целият размер на начислените разходи за календарния месец.
По втори въпрос от запитването:
Разходите за възнаграждение на застрахователния брокер ще се третират по общия ред на ЗКПО за признаване на счетоводните разходи: извършването им да е пряко свързано с осъществяваната икономическа дейност на данъчно задълженото лице; разходът да е документално обоснован съгласно чл. 10 от ЗКПО; да е пряко относим към отчетния период, за който е намален финансовия резултат; да не представлява скрито разпределение на печалбата; да не е отчетен в хипотеза за отклонение от данъчно облагане.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар