ЗКПО, чл.54, aл. 1,ЗКПО, чл.53, aл. 1,ЗКПО, чл.68,ЗКПО, чл.54, aл. 2

20-00-229/07.11.2013 г.
чл. 53, ал. 1 от ЗКПО
чл. 54, ал. 1 и 2 от ЗКПО
чл. 68 от ЗКПО
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” .., е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-229/26.07.2013 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане(ЗКПО).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка.
По силата на сключен договор през 2012 г. с Държавен фонд „Земеделие”, „Т” ЕООД ще получи безвъзмездна финансова помощ в размер на 300 000,00 лв. С получената до момента сума от 100 000,00 лв. започва строеж на семеен хотел.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Дължи ли „Т” ЕООД 10% данък върху тази сума?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В ЗКПО няма специално данъчно третиране на финансовите помощи и субсидиите, поради което се прилагат нормите на Закона за счетоводството (ЗСч) по отношение на водената счетоводна отчетност, а за целите на определяне на данъчния финансов резултат се прилагат разпоредбите на част втора от ЗКПО.
От своя страна ЗСч, глава трета препраща към приложимите счетоводни стандарти по отношение на оценяване и записване на придобитите или възникнали активи, пасиви, приходи и разходи. Тъй като запитването не съдържа данни за избрана счетоводна база, приемаме допускането, че се прилагат Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия (НСФОМСП). Счетоводното отчитане на получените правителствени и други дарения и правителствена помощ се осъществява по реда на счетоводен стандарт 20 (СС 20) „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ”. Съгласно т. 3.2. буква „а” от стандарта правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приходв текущия период, а за даренията, свързани с амортизируеми активи – пропорционално на начислените за съответния период амортизации на активи, придобити в резултат на дарението. Следователнопризнаването на прихода от безвъзмездната финансова помощ от ДФ „Земеделие” е свързано с амортизирането на актива – семейния хотел.
Относно данъчното третиране следва да се имат предвид разпоредбите на глава десета „Данъчни амортизируеми активи” от ЗКПО и по-конкретно чл. 53, ал. 1, чл. 54 и чл. 68 от закона. Съгласно чл. 53, ал. 1 от ЗКПО, в случаите на дарение, обвързано с амортизируем актив, данъчната амортизируема стойност се намалява със стойността на дарението, т.е. тези активи се завеждат в данъчния амортизационен план по нетна стойност, независимо от приложимата счетоводна база за отразяване, в счетоводния амортизационен план. Следователно амортизируемите активи, придобити чрез дарение, следва да се заведат в данъчния амортизационен план с амортизируема стойност, която е за сметка на дружеството.
В този случай при определяне на данъчния финансов резултат освен преобразуването със счетоводните и данъчни амортизации по реда на чл. 54, ал. 1 и 2 от ЗКПО, следва да се приложи и чл. 68 от същия закон, където е посочено, че счетоводните приходи, отчетени по повод на дарението /субсидията/, с което се намалява историческата цена при определяне на данъчната амортизируема стойност на актива, не се признават за данъчни цели.
Относно данъчното третиране следва да се имат предвид разпоредбите на чл. 78 „Приходи и разходи, неотчетени по реда, определен в нормативен акт” и на глава десета „Данъчни амортизируеми активи” от ЗКПО и по-конкретно чл. 53, ал. 1, чл. 54 и чл. 68 от закона – за даренията свързани с амортизируеми активи.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар