ЗКПО, чл.79,ДОПК, чл.104,ЗДДС, чл.126, aл. 3, т. 2,НАРЕДБА Н-18, чл.25, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, чл.3, aл. 2,НАРЕДБА Н-18, чл.30

2_421/09.03.2012 г.
Наредба Н-18/2006г. чл.3, ал.2
Наредба Н-18/2006г. чл.25, ал.1
Наредба Н-18/2006г. чл.30
ЗДДС чл.126, ал.3, т.2
ЗКПО чл.79
ДОПК чл.104
Дружеството Ви извършва транспортна дейност със собствени или наети превозни средства. От месец август 2010 дружеството Ви притежава собствена бензиностанция, чрез която извършва продажба на течни горива /бензин и дизелово гориво/. От бензиностанцията се извършва и зареждане на собствени автомобили, с които се извършват вътрешни и международни превози на пътници и товари. При зареждане на автомобилите Ви литрите и стойността на горивото се отразяват автоматично през колонките и ЕСФП-то издава фискални касови бележки за вътрешния Ви оборот.При осчетоводяването на отчетите е допусната грешка и те са включвани с цялата си стойност в дневника за продажбите по ЗДДС, като е начисляван ДДС както върху стойността на продаденото гориво, така и върху стойността на горивото, използвано за зареждане на собствени автомобили. Освен това стойността на горивото за собствени нужди е калкулирано в цената на транспортната услуга, която е обложена с ДДС и по този начин се получава двукратно облагане с ДДС. Осчетоводени са и завишени стойности на приходите от продажби, които са участвали при формиране на данъчната основа за облагане с корпоративен данък по ЗКПО.
Във връзка с това се поставят следните въпроси:
1.Какъв документ и на какво основание да издадете за корекция на стойностите на вътрешния оборот, включени в месечните отчети на ЕСФП и в дневниците и декларациите по ЗДДС? В дневниците и декларациите по ЗДДС за кой данъчен период следва да се включи този документ?
2.Какъв е законосъобразния ред, по който да искате възстановяване на този недължимо внасян ДДС?
3.Какви документи следва да притежавате за доказване на месечните стойности на вътрешния оборот?
4.Ако се приеме, че са декларирани завишени стойности на данъчните основи на продажбите, върху които неправомерно е начислен ДДС и корпоративен данък в по-големи размери от дължимите, как следва да коригирате грешката?
Регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ) се извършва по ред, определен с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства .
Лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените чрез кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл.3 ал. 1.(чл. З, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г.) На основание чл. 25, ал. 1 от Наредба Н-18/2006г. лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход задължително издава фискална касова бележка при всяко плащане, независимо от документирането с първичен счетоводен документ.
На основание чл. 30 от Наредба № Н- 18/2006 г. фискалните касови бележки за количествата гориво, издадени във връзка с вътрешен оборот, проверки на ДАМТН, проби, обезвъздушаване и други служебни операции задължително се прикрепват към регламентиранитезатезисъбитиядокументи. Тези документи са основание за намаляване на дневния оборот.
Следователно, за да можете да намалите дневния си, съответно месечния си оборот със стойността на горивото представляващо вътрешен оборот, за което имате издадени фискални касови бележки от Ваша ЕСФП, Вие трябва да разполагате с оригинала на тези фискални касови бележки.
Относно начина за извършване на корекция по подадени дневнициза продажби и справки-декларации, следва да се съобразите сразпоредбата на чл.126 от ЗДДС. На основание чл.126, ал.3, т.2 от ЗДДС, неправилно отразени документи в отчетните регистри по чл. 124 от ЗДДС се коригират като лицето писмено уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период.
По отношение прилагането на разпоредбите на ЗКПО следва да имате предвид следното:
?за 2010 г.:
Имате възможност да приложите глава 12 от ЗКПО Счетоводни грешки, като на основание чл.79 от ЗКПО разпоредбите на глава 12 от ЗКПО се прилагат и за грешки, различни от счетоводни грешки, включително за грешки при преобразуване на счетоводния финансов резултат за целите на определяне на данъчния финансов резултат.
Резултатът от корекция на грешките следва да бъде отразен в годишната данъчна декларация в годината на откриване на грешките.
?за 2011 г.
В случай, че за 2011 г. сте подали декларация по чл.92, ал.1 от ЗКПО, имате възможност до 02.04.2012 г. включително да правите промени в нея по реда на чл.104 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
След изтичането на този срок, корекцията на допуснати грешки може да бъде извършена по описания за 2010г. начин.
Извършените от Вас корекции на грешки подлежат на данъчен контрол по реда на чл.110 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар