ЗКПО, чл.83, aл. 1,ЗКПО, чл.83, aл. 2,ЗКПО, чл.87,ЗКПО, чл.86, aл. 1,ЗКПО, чл.88,ЗКПО, чл.89

5Изх. №23-22-1410 /30.07.2010 г.
Чл.83, ал. 1 и 2 от ЗКПО
Чл.86, ал.1 от ЗКПО
чл.87 от ЗКПО
Чл. 88 от ЗКПО
Чл. 89 от ЗКПО
Относно приложение разпоредбите на ЗКПО.
Фактическата обстановка описана в запитването е следната:
От началото на текущата година, финансовият резултат на ,,….” ЕООД е отрицателен. Дружеството не е правило задължителните авансови вноски за корпоративен данък. В тази връзка се интересувате какви действия да предприемете, за да не са дължими авансовите вноски.
Предвид изложената фактическа обстановка и съотносимата нормативна уредба изразявам следното становище:
В годината, следваща предходната финансова година, данъчно задължените лица (ДЗЛ), чийто печалби и доходи се облагат по реда на ЗКПО, дължат авансови вноски за печалбите/доходите си в зависимост от размера на нетните си приходи от продажби през предходната година.
Съгласно разпоредбата на чл.83, ал. 1 и 2 от ЗКПО, данъчно задължените лица (ДЗЛ)правят месечни и тримесечни авансови вноски за корпоративния данък, като авансови вноски не правят:
1.ДЗЛ, чийто нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 200 000 лв.
2.новоучредените ДЗЛ за годината на учредяването им, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по Търговския закон.
Размерът на дължимите авансови вноски се определят по формули, регламентирани съответно в чл.86, ал.1 и чл.87 от ЗКПО.
Месечните авансови вноски се внасят до 15-то число на месеца, за който се отнасят, а тримесечните вноски – до 15-то число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят. За четвърто тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска (чл.90, ал.1 и 2 от ЗКПО).
Правото на ДЗЛ да намалят размера на дължимите авансови вноски е уредено с разпоредбата на чл. 88, според която, когато ДЗЛ смятат, че авансовите вноски през текущата година ще надвишат дължимия годишен корпоративен данък, могат да подадат декларация по образец за намаляване на авансовите вноски. Съгласно ал.2 на чл.88, намалението на авансовите вноски се ползва след подаване на декларацията по ал.1.
Следва да имате предвид, че при намаляване на авансовите вноски над допустимото, е възможно да се дължат лихви. Условието за възникване на задължение за лихва при намаляване на авансовите вноски е дължимият годишен корпоративен данък да надвишава с над 10 на сто дължимите авансови вноски за съответната година (чл.89, ал.1 от ЗКПО). Сумата върху която се дължи лихва се определя по реда на чл.89, ал.2 и 3 от ЗКПО. В съответствие с разпоредбата наал. 5 на същия член лихвата за съответната авансова вноска се определя съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания и се изчислява от датата на която авансовата вноска е станала изискуема, до датата на внасяне на годишния корпоративен данък, но не по-късно от 31 март на следващата година.

Оценете статията

Вашият коментар