ЗМДТ, чл.4, aл. 1,ДОПК, чл.107, aл. 3

2_779/14.06.2011г.
ЗМДТ – чл.4, ал.1
ДОПК – чл.107, ал.3
В запитването излагате следната фактическа обстановка: данъчно задължени лица не са подали данъчни декларации, с които да декларират притежаваните от тях моторни превозни средства.
Въпросът, който отправяте е:какви действия следва да предприемат органите на отдел „МДТ”?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
На основание чл.4, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Обжалването на свързаните с тях актове се извършва по същия ред.
В Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ установяването на задължения за данъци е указано в глава 14, раздел II.Съгласно чл.108, ал.1 от ДОПК данъчните задължения се установяват с ревизионен акт по чл.118.
В раздел I на глава 14 е предвидена възможност за предварително установяване на данъчни задължения. Когато се извършва установяване по данни от декларации, каквато е хипотезата при декларациите по чл.54 от ЗМДТ, органът по приходите установява размера на дължимия данък въз основа на подадена от задълженото лице декларация /чл.107, ал.1 от ДОПК/. Задълженото лице има право при поискване да получи справка за начина, по който е изчислено задължението, съдържаща данни за задълженото лице, вида, основанието, общия и неплатения размер. Размерът на задължението се съобщава на задълженото лице. По искане на задълженото лице органът по приходите издава акт за установяване на задължението в 30-дневен срок от искането.
С разпоредбата на алинея 3 на чл.107 от ДОПК е визирано, че акт може да се издаде и служебно при установяване на несъответствие между декларираните данни и данните, получени от трети лица и организации, след като е изчерпан редът по чл.103, както и когато не е подадена декларация или задължението не е платено в срок и не е извършена ревизия /. Изречение трето на тази разпоредба е изменено от 01.01.2011г. (Изм. – ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) като изрично е въведена нова хипотеза, при която акт по чл.107 от ДОПК може да бъде издаден служебно от органа по приходите когато не е подадена декларация и не е извършена ревизия.
От горецитираното следва извода, че в случаите, когато задължени за заплащането на данък върху превозните средства лица не са подали декларация по чл.54 от ЗМДТ, въз основа на която служител на общинската администрация да определи размера на дължимия данък са възможни два подхода на действие:
1.размерът на задължение за данък върху превозните средства да бъде установен, посредством издаване служебно на акт по чл.107, ал.3 от ДОПК. На основание чл.107, ал.4 от ДОПК актът подлежи на обжалване от лицето в 14 дневен срок от получаването му;
2.данъчните задължения да се установят с ревизионен акт по чл.118 от ДОПК.
Следва да се има в предвид разпоредбата на чл.109, ал.1 от ДОПК, която гласи че не се образува производство за установяване на задължения за данъци по този кодекс, когато са изтекли 5 години от изтичането на годината, в която е подадена декларация или е следвало да бъде подадена декларация. Този срок не тече, когато е образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването на данъчните задължения.

Оценете статията

Вашият коментар