ЗМДТ, чл.66,ЗМДТ, чл.63,ЗМДТ, чл.71,ЗМДТ, чл.64

5_20/16.01.2008
ЗМДТ,чл. 63, чл.64, чл.66,чл.71
Фактическа обстановка:Относно освобождаване от такса за битови отпадъци по ЗМДТ.
Поставени въпроси: Кои лица са освободени от заплащане на такса за битови отпадъци.
В чл. 64, ал. 1 от ЗМДТ са регламентирани лицата, които дължат такса за битови отпадъци. Това са данъчнозадължените лица – собственици или вещноправни ползвателина имоти.
Такса битови отпадъци /ТБО/ се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Видът на услугите и границите на отделните райони, в които ще се предоставят услугите, се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година по силата на чл. 63, ал. 2 от ЗМДТ.
Определянето на размера на таксата, диференциран по отделните видове услуги е от компетентността на общинския съвет на съответното населено място /чл. 66, ал. 1от ЗМДТ/. Размерът на таксата за всеки един имот е определен в зависимост от района и обема на услугите, които се извършват в него.
В заключение цялата нормативна уредба на таксата за битови отпадъци е изградена върху принципа, съгласно който такса се заплаща в зависимост от вида и обема на извършените услуги.
Уведомяваме Ви, че основанията за освобождаване от такса битови отпадъци са посочени в чл. 71 от ЗМДТ, който гласи:
„Не се събира такса за:
1.сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината /чл. 71, т.1 ЗМДТ в сила от 01.01.2004г./;
2. подържане чистотата на териториите за обществено ползване – когато услугата не се предоставя от общината;
3. обезвреждане на битови отпадъци и поддържане на депа за битове отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци – когато няма такива.”
С измененията на ЗМДТ / в сила от 01.01.2004г./ се предоставя в компетентност на общинските съвети определянето и реда за заплащане на таксите, вкл. таксата за битови отпадъци. За целта общинските съвети издават наредби /чл. 9, ал. 1 от ЗМДТ/. С наредбата по чл. 9 от ЗМДТ се определя и реда, по който лицата, неползващиуслугата през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на такса /чл. 8, ал. 5ЗМДТ/. В Наредбатаза определянетои администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Ботевград, приета с Решение № 23 от 27.02.2003г на общински съвет – Ботевград, изм. и доп. иЗаповед № 757/30.10.2007г. на Кмета на община Ботевград не е предвиден ред за освобождаване от такса за „сметосъбиране и сметоизвозване” на имоти, които не се използват. Порадитова подадената от Вас молба за освобождаване от такса за сметосъбиране и сметоизвозване на притежаваните от Вас имоти,находящи се в град Ботевград не представлява основание за намаляване размера на таксата за битови отпадъци.
Държим да Ви уведомим, че с последните промени в Закона за местните данъци и такси, публикувани в ДВ, бр. 100 и бр. 105 от 2005г. , в сила от 01.01.2006г., администрирането на местните данъци и такси е изцяло от компетентносттана служителите на общината по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – чл. 4, ал. 1 от ЗМДТ. Компетентнапо смисъла на чл. 8, ал. 5 от ДОПК в случая е община Ботевград.
Разпоредбите по отношение на местните такси, регламентирани в чл. 6, ал.1 вр. чл. 9а, ал. 1 от ЗМДТпредвиждат, че събирането им се осъществява от общинската администрация. Редът за установяване на същите е уреден в чл. 9 б, ал. 2 от ЗМДТ.
Компетентен орган да установи вземанията за такси е кметът на общината. По силата на цитиранатаразпоредба, препраща производството по установяването им, дасе осъществява по реда на Закона за административното производство.Следователно лицата, които не са доволни от така определените им такси за битови отпадъци могат да ги обжалват пред кмета на общината.

Оценете статията

Вашият коментар