ЗСч, чл.7, aл. 1,ЗДДС, чл.3, aл. 1,ЗДДС, чл.113,НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 8

5_ 94-00-3/23.01.2009г.
чл.3, ал.1 и чл. 113 от ЗДДС
чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
чл.7, ал.1 от ЗСч
Фактическа обстановка: Адвокат практикува дейността като физическо лице регистрирано по ЗДДС.
Поставени въпроси:
1.Получава хонорар за участие като арбитър, като разглежда спорове в Арбитражния съд при БТПП. За тези суми начислява ли се ДДС и издават ли се фактури по ДДС ?
2.Издават ли се фискални касови бележки за получени в брой суми, представляващи адвокатски хонорар?
Въпрос 1:
По смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, като независима икономическа дейност по силата на ал.2 от същата разпоредба е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Извършваната от арбитъра услуга има специфичен характер, който я отличава от услугите, предоставяни главно и обичайно от адвокат или някоя от другите професии, изискващи специални познания в областта на правото. Същевременно обаче в светлината на ЗДДС това остава една възмездно доставяна услуга, която отговаря на дефиницията на закона и влиза в обхвата на облагаемите доставки по смисъла на чл.12 от ЗДДС.
На основание изложеното, за извършваната от Вас дейност като арбитър в качеството си на решаващ орган по арбитражни дела пред АС на БТПП и по принцип в рамките на всеки един арбитраж доставяните услуги са облагаеми по смисъла на чл.12 от ЗДДС. С оглед на това трябва да издавате фактури по чл.113 от закона за извършваните от Вас услуги като арбитър.
Въпрос 2:
На основание чл. 4, т. 8от Наредба № Н -18/2006г. от МФ. лицата упражняващи свободна професия по смисъла на §1, т.7 от допълнителните разпоредби на наредбата, нямат задължение да регистрират иотчитат извършените продажби чрез фискално устройство.
Редът за документиране и отчитане на доходите на физическите лица е регламентиран в чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ. Според цитираната разпоредба за осъществени стопански операции, при които данъчно задължените лица не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи съдържащ реквизитите посочени в чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/.
При прилагането на счетоводното законодателство в данъчната практика и от получени указания следва да имате предвид, че чл.7, ал.1 от ЗСч регламентира само минималните задължителни изисквания. Нормативно не е предвиденред за одобряване и/или публикуване в „Държавен вестник” на задължителен образец на първичен счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица. Той може да бъде адвокатски кочан, фактура, констативен протокол, разписка, сметка и др., но задължително трябва да съдържа необходимите реквизити посочени в чл.7, ал.1 от ЗСч, за да се счита за първичен документ.
В този смисъл всеки документ, включително и адвокатски кочан, съдържащ предвидените в чл. 7, ал.1 от ЗСч задължителни реквизити, се счита за първичен документ, респективно основание за осчетоводяване на разходи.
Господин ….., като лице упражняващо свободна професия, предвид цитираните разпоредби не сте задължен да издавате фискални касови бележки от фискално устройство но трябва да регистрирате извършените адвокатски услуги чрезпървичен счетоводен документ / фактура, касова бележка от кочан, разписка и др./ с реквизитите посочени в чл.7, ал.1 от ЗСч.
Няма пречка по Ваше желание вместо първични документи да издавате фискални касови бележки от фискално устройство в което трябва да въведете във фискалната памет Вашето ЕГН с което сте регистриран като адвокат практикуващ свободна професия.

Оценете статията

Вашият коментар