ЗЗО, параграф 19и,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 2

5_94-00-225/19.01.2010г.

НООСЛБГРЧМЛ, чл.1, ал.1;
ЗЗО, §19и, чл.40, ал.1, т.2;
Фактическа обстановка: Лице работи по трудово правоотношение в Китай. В България ЕТ, но нее упомената дали упражнява трудова дейност.
Въпрос: Подлежи ли на осигуряване в България?
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващити се лица и българските граждани на работа в чужбина/НООСЛБГРЧ/.
Съгласно чл. 1. , ал.1 от цитираната Наредба, задължението за осигуряване за едноличните търговци възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Следва да имате предвид и разпоредбата на чл.1, ал.2 от Наредбата, започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Съгласно Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ и по конкретно разпоредбата на чл.40, ал.1, т.2, едноличният търговец се осигурява върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход засамоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и годишно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване.
Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
В случай, че фирмата извършва дейност, задължението Ви за осигуряване по българското законодателство би отпаднало в случай, че назначите прокурист и едновременно с това Вие не упражнявате трудова дейност в качеството си на ЕТ.
Упражняване на трудова дейност е всяко действие, имащо отношение към функционирането на дружеството и извършвано от името на дружеството-сключване на всякакъв вид договори /не само трудови/, подписване на финансови документи, издаване на разпореждания по организацията на работата и т. н.
Относно здравното Ви осигуряване, независимо от обстоятелството, че сте упражнявал трудова дейност като ЕТ за периода 05.11.2007г.-31.12.2007г. може да се възползвате от разпоредбата на §19и от ПЗР на Закона за здравното осигуряване.
Съгласно ал.1 от цитираната разпоредба, българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 юли 1999 г. – 31 декември 2007 г. и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина, се освобождават от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са ползвали медицинска помощ, заплатена от НЗОК.
В ЗЗО не са дефинирани лицата, които дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка, поради което разпоредбата може да се тълкува разширително и в този кръг да бъдат включени и едноличните търговци.
В случай, че отговаряте на условията на ал.1 на § 19и от ПЗР на ЗЗО, лично или чрез упълномощено лице следва даподадете в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларация по образец, утвърден със заповед, издадена от министъра на финансите.
Декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път чрез използване на универсален електронен подпис на подателя, на основание § 19, ал.2 от ПЗР на ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар