ЗЗО, чл.40, aл. 3, т. 2

ЗЗО – чл. 40, ал. 1 и ал. 3, т. 2
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” – гр. Пловдив…….., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте завършили семестриално …..университет ……. на 23.07.2006 г. Започнали сте работа на 25.04.2008 г. Дипломирали сте се на 07.11.2008 г.
Интересувате се, основателен ли е отказът на администрацията на Университета да Ви осигурява здравно за периода от 23.07.2006 г. до 25.04.2008 г., през който не сте имали навършена 26-годишна възраст.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1. В цитираната разпоредба няма изискване за вида на висшето учебно заведение (държавно или частно), а само за формата на обучението, което трябва да е редовно. От този текст следва, че на здравно осигуряване за сметка на републиканския бюджет подлежат всички студенти, които отговарят кумулативно на следните условия:
?да са приети редовна форма на обучение;
?да нямат навършена 26-годишна възраст;
?да не подлежат на здравно осигуряване на друго основание.
Статутът на студентите се определя от Закона за висшето образование (ЗВО) и правилниците на съответните висши учебни заведения. Съгласно чл. 67 от ЗВО, статут на студент се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище по чл. 74, ал. 2.
Хипотезите, в които студентът може да бъде отписан от висшето учебно заведение, са посочени в чл. 74, ал. 1 от ЗВО, а именно:
1. успешно завършване курса на обучение;
2. напускане или преместване.
Разпоредбата на чл. 74, ал. 2 от ЗВО предвижда отстраняване на студент в следните случаи:
1. предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение;
2. системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище;
3. осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.
Правилникът за устройството и дейността на ……, в който са изброени случаите, при които студентите могат да прекъснат обучението си в Университета, без да загубят студентските си права (чл. 158, ал. 1), както и хипотезите, при които става отписването (чл. 159, ал. 1), съответно отстраняването на студент (чл. 160), е публикуван в сайта на учебното заведение.
Висшите училища внасят вноските за здравно осигуряване за целия период, през който лицата имат статут на студенти в размера, определен със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗО.
Във връзка с гореизложеното, доколкото са налице кумулативно и трите условия – не сте загубили статута си на редовен студент – поради отписване или отстраняване от учебното заведение за времето от 23.07.2006 г. до 25.04.2008 г., нямате навършена 26-годишна възраст към 25.04.2008 г. и не подлежите на задължително здравно осигуряване на друго основание съгласно чл. 40, ал. 1 от ЗЗО (доход от трудова дейност, пенсия и др.), считаме че са изпълнени изискванията на закона и Вашите здравноосигурителни вноски за посочения период следва да се поемат от републиканския бюджет по реда на чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар