О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 1
София, 07.01.2016 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд и Върховният административен съд на Република България, петчленен състав , формиран по реда и на основание чл.135 ал.4 от АПК във вр. с чл. 40 ал.2 от ЗСВ , в закрито заседание на четиринадесети декември две хиляди и петнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: РУМЯНА ПАПАЗОВА
СНЕЖАНКА НИКОЛОВ
КРЕМЕНА ХАРАЛАНОВА
ГЕРГАНА НИКОВА
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № А- 36 /2015 година , образувано по описа на ВКС
и за да се произнесе, взе предвид:
Производство по чл.135 ал.4 АПК, образувано по повдигнат спор за подсъдност между Софийски градски съд и Административен съд-София град относно компетентния съд да разгледа Искова молба вх. No 11973 на търговско дружество [фирма] седалище и адрес на управление [населено място] , [улица] заявена срещу А. з. я. р. и Н. ц. п. р. и р. з. към МЗ , заявена на основание чл. 1 ал.1 ЗОДОВ.
За да се произнесе по повдигнатия спор за подсъдност, настоящият петчленен състав на ВКС и ВАС, съобрази:
Административното производство пред Административен съд София град е инициирано по Исковата молба на търговско дружество [фирма] седалище и адрес на управление [населено място] срещу А. з. я. р. и Н. ц. п. р. и р. з. към МЗ , заявена на основание чл. 1 ал.1 ЗОДОВ з заплащане на сумата от 14 000 000 лв./ четиринадесет милиона/ , възмездяване на вреди в резултат на инцидент с гама – облъчвателна уредба на територията на Република България, [населено място].
С определение Nо 471 / 28.01.2015 година по адм.д. Nо 4428/2013 година на Административен съд- София- град , 2 отд. 32 състав съдебното исково производство , образувано по описа на съда е прекратено и изпратено по подсъдност на Софийския градски съд , след като е прието, че ищецът- търговско дружество [фирма] претендира обезщетение за вреди в резултат на ядрена авария и съгласно чл. 137 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия/ ЗБИЯЕ/ исковете за ядрена вреда, с изключение на случаите , за които виенската конвенция предвижда друго.
С определение от 29.07.2015 година , по т.д. Nо 415/2015 година на Софийския градски съд, ТО VI-5състав, е повдигнал спор за подсъдност между софийския градски съд и Административен съд София- град като приема, че настоящото исково производство касае хипотеза попадаща в предметния обхват на разясненията по т.1 на ТР Nо 2/ 2014 год. от 19.05.2015 година на ОС на ВКС И ВАС , тъй като се касае до иск с правна квалификация по чл.1 т.1 ЗОДОВ , поради което и компетентността по спора е на административния съд.
П. състав на Върховния административен съд и Върховния касационен съд, след преценка данните по делото и на основание закона , приема , че компетентен да разгледа спора е Административен съд- София град .
Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрени вреди визира легални дефиниции на понятия като ядрена вреда , ядрена авария и др. , както и материално легитимираните лица , носещи отговорността за вреди , настъпили в резултат на радиоактивните свойства или комбинация от тези свойства на ядреното гориво. Приложението на Конвенцията, в т.ч. и от г.т. на специална компетентност по чл. 137 от ЗБИЯЕ, се обуславя от твърдяните в исковата молба правно релевантни факти , на които се обуславя искането на ищеца и насочването и към юридическото лице имащо качеството на експлоатиращ авариралата ядрена инсталация.
С уточнение на исковата молба от 03.09.2013 година се сочи, че искът се основава пряко на последиците от инцидентът от 19.06.2011 година в [населено място] , но правно релевантните факти, на които ищецът иска да бъде ангажирана отговорността за вредите касаят неизпълнение от страна на посочените ответници- съответните държавни институции , на преки задължения по закон, свързани с издаване на лиценз за експлоатация и поддръжка на ядрени съоръжения и тези , свързани със изискванията за завишен контрол. Изричното посочване , че се касае до неизпълнение / пълно или лошо/ на вменени от закона задължения , имащи характеристиката на административна дейност на държавния орган, довели респ. създали условия за настъпване на процесния инцидент квалифициран като ядрена авария налага извод , при поддържаното основание чл. 1 ал.1 от ЗОДОВ , че компетентният съд е административен съд София –град.
Не без значение в случая е обстоятелството , че в кориците на делото има две производства по обжалване на акт на първостепенния административен съд, предхождащи определението за прекратяване поради неподсъдност на спора , по които производства , касаещи обжалване на определения на първата инстанция за прекратяване на делото на други законови основания, в актовете на решаващите тричленни състави на ВАС ,като втора инстанция, не е имало никакво съмнения относно компетентността на административния съд , сезиран със спора.
По изложените съображения , петчленният състав на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд , основание чл.135 ал.4- 7 АПК
О П Р Е Д Е Л И :
КОМПЕТЕНТЕН да се произнесе по Исковата молба на търговско дружество [фирма] седалище и адрес на управление [населено място] срещу А. з. я. р. и Н. ц. п. р. и р. з. към МЗ , заявена на основание чл. 1 ал.1 ЗОДОВ з заплащане на сумата от 14 000 000 лв./ четиринадесет милиона/ , възмездяване на вреди в резултат на инцидент с гама – облъчвателна уредба/ Г./ на територията на Република България, [населено място] е Административен съд-София град.
Връща делото на определения компетентен съд за продължаване на следващите се съдопроизводствени действия по разглеждане и разрешаване на правния спор.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :1……………………..
2……………………
3……………………
4……………………….