Определение №1055 от по гр. дело №3224/3224 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1055
гр. София, 21.11.2011 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд, Второ гражданско отделение, в закрито заседание на шестнадесети ноември две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емануела Балевска
ЧЛЕНОВЕ: 1. Снежанка Николова
2. Велислав Павков

при секретаря в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 1100 по описа за 2011 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.288 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Г. М. Х. и М. Г. Х. против решение №885/04.07.2011 г., постановено по гр.д.№ 1006/2011 г. от Окръжен съд – Варна, І-ви състав.
Ответникът по касационната жалба оспорва наличието на касационни основания за допускането на касационното обжалване.
Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.
Производството е делбено, във фазата по извършването на делбата. За да постанови извършването на делбата да се извърши чрез способа по чл.288, ал.1 от ГПК /отм./ – изнасяне на публична продан, въззиивнят съд е приел, че съсобствеността е възникнала в резултат на повече от един юридически факт – сделка и наследяване. Поради наличието на комбинирана /смесена/ съсобственост, съдът е приел, че делбата не може да се извърши по реда на чл.288, ал.3 от ГПК /отм./, съобразно с приетото в т.8 от ТР № 1/2004 година на ОСГК на ВКС тълкуване. Този свой правен извод, съдът е направил въз основа на установеното от фактическа страна, че делбата е допусната при квоти 1/3 ид.ч. за М. Т. Х. и 2/3 ид.ч. за С. Т. М.. Освен наследствената си част от имота в размер на 1/3 ид.ч., С. М. е придобила още 1/3 ид.ч. от имота чрез договор за покупка от своя брат и наследник Х. Т. Х., след откриване на наследството.
В изложението на основанията за допустимост на касационното обжалване се сочи правен въпрос, обосновал изводите на въззивния съд за неприложимостта на разпоредбата на чл.288, ал.3 от ГПК /отм./. Сочения правен въпрос е, към кой момент следва да се преценява качеството наследник във връзка с претенция по чл.288, ал.3 от ГПК /отм./ и наличието на комбинирана съсобственост, както и има ли значение обстоятелството, че последвала откриването на наследството правна сделка е с друг сънаследник, отново в контекста на приложението на разпоредбата на чл.288, ал.3 от ГПК/отм./. По този правен въпрос е налице противоречиво разрешаване от съдилищата, доколкото с решение №58/24.04.2009 г. на ВКС, І г.о., по гр.д.№ 6180/2007 г. /постановено по реда на ГПК/отм./ е прието, че смесената съсобственост следва да се преценява към момента на откриването на наследството. Това противоречиво разрешаване на първата част от поставения правен въпрос е основания за допускане до касационно обжалване на решението на въззивния съд, на основание чл.280, ал.1, т.2 от ГПК.
На касатора следва да се укаже да внесе държавна такса по сметката на ВКС в размер на 1014 лева.
Водим от горното, състава на ВКС, второ отделение на гражданската колегия

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на решение №885/04.07.2011 г., постановено по гр.д.№ 1006/2011 г. от Окръжен съд – Варна, І-ви състав.
Указва на Г. М. Х. и М. Г. Х. и двете от гр.варна, с адрес [улица] да внесат държавна такса по сметката на ВКС в размер на 1014 лева, като в седмичен срок представят доказателства за внесена такса, в противен случай производството по касационната жалба ще бъде прекратено.
Насрочва делото за ………………………., за която дата да се призоват страните.

Председател: Членове: 1. 2.

Scroll to Top