Определение №112 от 28.7.2009 по гр. дело №619/619 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 112
София, 28.07.2009 година
 
                            В    И   М   Е   Т   О    Н   А    Н   А   Р   О   Д   А
 
Върховният касационен съд на Република България, състав на второ отделение на гражданска колегия, в закрито съдебно  заседание на двадесет и четвърти юли   две хиляди и девета  година, в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
          ЧЛЕНОВЕ:  СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
           ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
 
 
при  участието на секретар 
изслуша докладваното от съдията  БАЛЕВСКА
гр.дело №  619 /2009  година и за да се произнесе, взе предвид:
 
Производството е образувано по молба за отмяна на С. П. Л. от гр. Л. с искане за отмяна на Решение Nо 167 от 26. 02. 2009 година по гр.д. Nо 4731/2007 година на ВКС- II отделение на гражданската колегия,тъй като същото е неправилно,необосновано и незаконосъобразно. Поддържа се основанията за отмяна почиват на това, че „ в това решение на ВКС, съдът е посочил, че „показанията на разпитаните свидетели са кредитирани при отчитане изискванията на чл. 136 ГПК /отм./,” след като по делото, в нито едно съдебно заседание, не са разпитвани свидетели. След като не са разпитвани свидетели няма как да бъде установена неистинността на показанията им,а самото решение се основава на измислици. Иска се отмяна на решението на ВКС, тъй като с него е прието, че Протокол Nо 28 от 26.02.1951 година на Общинска ТПС комисия – с. Л. представлява писмено доказателство за собственост”, което е в противоречие с чл. 12 ал.2 ЗСПЗЗ, с който текст законодателят е определил тези протоколи за писмени доказателства за собственост . Не се отчете , че ТПС комисията е знаела , че земеделските земи са одържавени от дядо ми, а за ответниците има само едно вписване в емлячния регистър, както и поради това , че съдът е приел за неотносимо решение Nо 398 от 23.03.2001 година по уважения иск по чл. 11 ал.2 ЗСПЗЗ. Иска се отмяна на решението на ВКС и постановяване на ново решение , с което да бъде уважен иска , заявен по чл. 14 ал.4 ЗСПЗЗ.
Производството , образувано пред ВКС е недопустимо и като такова следва да бъде оставено без разглеждане.
Доколкото молбата за отмяна по същество се релевират касационни основание за отмяна на съдебното решение по см. на чл. 281 т.3 ГПК, то производството се явява процесуално недопустимо . Решенията на тричленен състав на ВКС , постановени в производство по пар. 2 ал.3 от ПЗР на ГПК от 2007 година във вр. с чл. 218а б.”а” ГПК/ отм./,безспорно подлежат на отмяна , но само в рамките на предвиденото от законодателя ред.
Съгласно нормативната уредба – чл. 303 -309 ГПК, отменителното производство е уредено като двуфазно , като разглеждането на молбата за отмяна по същество, се предшества от постановяване на нарочно определение по допустимостта на молбата за отмяна.
При липсата на законоустановени условия за допустимост на самото отменително производство, каквито законодателят е въвел за касационното обжалване с разпоредбата на чл. 280 ал. 1 ГПК, настоящият състав на ВКС намира , че проверката на допустимостта на молбата за отмяна , следва да се ограничи в рамката на надлежното упражняване на правото да се иска отмяна от гл.т. спазване на установените в чл. 305 ГПК процесуално преклузивни срокове за предявяване на молбата за отмяна , както и от гл.т. на наличие на точно и коректно формулирани основания за отмяна по см. на чл. 303 ал. 1 ГПК.
С молбата за отмяна молителят д-р С. П. Л. не релевира нито едно от конкретните фактически основания , установени в нормата на чл. 303 ГПК. Посочените в неговата молба за отмяна основания, съставляват касационни оплаквания за допуснати процесуални нарушения /както е посочено по-горе/ , които основания по принцип биха довели до отмяна на порочен съдебен акт само по пътя на редовното обжалване. Данните сочат , че молителят всъщност е недоволен от резултата на касационното обжалване , но форма за правораздавателен контрол по пътя на обжалването по ГПК няма предвиден. След като посочените „пороци” на решението на ВКС по своята процесуална характеристика не съставляват основания за отмяна по реда на извънредния извън инстанционен ред, то исканата отмяна се явява процесуално недопустима .
По изложените съображения и на основание чл. 280 ал.1 ГПК и чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на Върховния касационен съд- второ отделение на гражданска колегия
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба д-р С. П. Л. от гр. Л. по искането за отмяна на Решение Nо 167 от 26. 02. 2009 година по гр.д. Nо 4731/2007 година на ВКС- II отделение на гражданската колегия, по реда на чл. 303 и сл. ГПК ,като процесуално недопустима.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС , в едноседмичен срок от съобщението до страната , че е изготвено и обявено.
На основание чл. 7 ал.2 от ГПК препис от определението да се изправи на страната- молител.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
 
 
ЧЛЕНОВЕ :
 

Scroll to Top