Определение №1187 от по гр. дело №1134/1134 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1187

София, 22.12.2011 година

Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в закрито заседание на 23.11.2011 две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТОЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
при секретар
изслуша докладваното от председателя (съдията) ЗЛАТКА РУСЕВА
дело №1134/2011 година
Производството е по член 288 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба с вх.№10597/16.08.2011г.,подадена от Ц. П. П. от [населено място] против решение № ІІ-9 от 26.05.2011г. на Бургадски окръжен съд,постановено по гр.д.№930/2010г. по описа на същия съд,с което се обезсилва решение №136/17.10.2007г. постановено по гр.д.№37/2005г. по описа на Районен съд Поморие и се прекратява производството по делото по предявения иск от Ц. П. П. против Ч. Щ. Ч. и Я. Щ. Ч.,с който претендира да бъде прието за установено,че е собственик на недвижим имот,представляващ имот с пл.№155а/155/ по кадастралния план на [населено място] и се присъдени разноски по делото.
В изложението си от 30.09.2011г.,депозирано,чрез процесуалния представител адвокат Е. И., към касационната жалба,след дадените от въззивния съд указания,касаторът заявява/цитирам/:
„1.Съгласно член 280 ал.1,т.3 считам,че атакуваното решение подлежи на касационно обжалване.
2.Намирам,че е от значение за точното прилагане на закона,както и за развитието на правото.
3.Решението е неправилно и необосновано,което е визирано в касационната ми жалба и обосновано с аргументи.
4.Проблемите,който ищцата поставя относно правото си на собственост са от съществено значение за правото и точното прилагане на закона.С отказа да се уважи молбата й се нарушават правата й,законът не се прилага правилно.Очевиден е правният й интерес.”
Ответниците по касационната жалба Ч. Щ. Ч. и Я. Щ. Ч.,в писмения си отговор,считат че не са налице основанията за допускане на касационно обжалване на въззивното решение и молят същото да не се допуска.
Преди всичко в изложението си по член 274 ал.3 т.1 от ГПК,касаторът е длъжен да посочи правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело,който е обусловил решаващата воля на съда.Съгласно възприетото в т.1 на Тълкувателно решение №1/19.02.2010г. по тълк.д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС,правният въпрос,разрешен с обжалваното въззивно решение,е този ,който е включен в предмета на спора,индивидуализиран с основанието и петитума на иска и е обусловил изводите на съда по конкретното дело,но не и за правилността на обжалваното въззивно решение,за възприемане на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните по делото доказателства.Това е така,защото проверката за законосъобразност на съдебния акт, ще се направи ,едва след като той бъде допуснат до касационно обжалване,при разглеждане на касационната жалба по член 290 ал.1 от ГПК.Касаторът е длъжен да изложи точна и ясна формулировка на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело,като ВКС не е задължен да го извежда от изложението му,тъй като това би засилило твърде много служебното начало във вреда на ответната страна.
Видно от изложението на касатора,цитирано изцяло по-горе,въпреки дадените от съда указания,в същото липсва посочен правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело,обусловил правните изводи на съда.В краткото съдържание на изложението само се цитира текста на разпоредбата на член 280 ал.1 , т.3 от ГПК, и се правят касационни оплаквания за неправилност и необоснованост на въззивното решение,предвидени в разпоредбата на член 281 т.3 от ГПК.
Непосочването на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело,както е в настоящия случай,само по себе си,е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване на въззивното решение,без да се обсъждат допълнителните основания за това.
С оглед изхода на настоящото касационно производство на ответниците Ч. Ч. и Я. Ч.,следва да се присъдят направените разноски в размер на 1000 лева,представляващи адвокатско възнаграждение за един адвокат,съгласно приложение договор от 17.10.2011г. за правна защита и съдействие.

Водим от горното, съставът на второ гражданско отделение на Върховния касационен съд
О П Р Е Д Е Л И:

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение №ІІ-9 от 26.05.2011г. на Бургаски окръжен съд,гражданска колегия ,втори въззивен състав,постановено по гр.д.№930/2010г. по описа на същия съд.
ОСЪЖДА Ц. П. П. от [населено място] за заплати на Ч. Щ. Ч. и Я. Щ. Ч.,и двамата от [населено място], сумата от 1000 лева/хиляда лева/разноски по делото за настоящото касационно производство.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top