Определение №1188 от 4.11.2011 по гр. дело №568/568 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1188
София, 04.11.2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховен касационен съд на Република България , Трето гражданско отделение в закрито заседание на десети октомври две хиляди и единадесета година, в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
След като изслуша докладваното от съдията КЕРЕЛСКА гр.д.№ 568/2011 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на И. П. Х. от [населено място] срещу решение № 79/28.01.2011 на Варненския окръжен съд, гр. отд. 8-ми състав по в. гр.д. № 2444/2010 год. , с което е потвърдено решението по гр.д. № 1435/2010 год. на Варненския районен съд ,25 състав, с което е отхвърлен предявеният от касатора против СУ „Социално осигуряване”, [населено място] иск с пр. осн. чл. 124,ал.1 ГПК във вр. чл. 270,ал.2 ГПК за прогласяване нищожността на съдебно решение № 1338/21.12.2005 год. , постановено по адм. Дело №1169/2005 год. на Варненски окръжен съд, АО.
С касационната жалба се правят оплаквания за недопустимост на обжалваното решение, както и за неговата неправилност като постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и необоснованост.
Касаторът моли решението да бъде отменено и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав или от друг равен по степен съд, извън съдебния район на Варненския окръжен съд.
С касационната жалба е представено изложение на основанията за допустимост на касационното обжалване по чл. 284,ал.3,т.1 ГПК.
Ответникът по касационната жалба РУ „Социално осигуряване”, [населено място], не взема становище както по допустимостта на касационното обжалване, така и досежно основателността на касационната жалба по същество.
Върховният касационен съд, състав на 3-то г.о. с оглед правомощията по чл. 288 ГПК , приема следното :
Жалбата е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.
Не са налице обаче предвидените от закона условия за допустимост на касационното обжалване.
С представеното по делото изложение на основанията за допустимост на касационното обжалване се навежда довод за недопустимост на обжалваното решение като постановено от незаконен състав.Това твърдение от своя страна се обосновава с обстоятелството, че съставът разгледал делото не се е отвел от разглеждането му , независимо от обстоятелството, че в процеса като нищожно се атакува решение, постановено от същия съд, както и че този състав на съда е отказал да събере относимите към правилното решаване на спора доказателства.
С ТР №1/19.02.2010 год. на ВКС по тълк. д. №1/2009 год. на О. се възприе становището, че вероятната недопустимост или нищожност на обжалваното въззивно решение представляват самостоятелни основания / извън посочените в чл. 280,ал.1, т.1,2 и 3 ГПК / обуславящи допустимост на касационното обжалване, за което съдът следи служебно. С оглед на това, ако решението е вероятно нищожно или недопустимо , касационното обжалване следва да се допусне дори и без изрично позоваване на това основание от страна на касатора.
В случая посочените от касатора доводи обаче не обосновават вероятна недопустимост или нищожност на обжалваното решение. Дори да се приеме, че при разглеждане на делото от Варненския окръжен съд са били налице основания за отвод на съдебния състав и на съдиите от този съд от разглеждане на делото ,обстоятелството, че такъв отвод не е бил направен, представлява процесуално нарушение , което е основание за отмяна на решението и то само ако в резултат на него спорът е решен неправилно, а не за обезсилването му като недопустимо. Сочените от касатора обстоятелства не обосновават и твърдението за незаконен състав, което от своя страна би обусловило нищожност на съдебния акт .
Същевременно извън доводите за евентуална недопустимост на решението, касаторът не формулира процесуалноправен или материалноправен въпрос, , който да е бил предмет на разглеждане във възивното решение и който да е бил разрешен в противоречие с практиката на ВС и ВКС, да е решаван противоречиво от съдилищата или да е от значение за точното приложение на закона и развитие на правото съгласно разпоредбата на чл. 280,1ал.1, г.1,2 и3 ГПК,очертаваща предпоставките за достъп до касационно обжалване. Останалите наведени изложението доводи представляват оплаквания за неправилност на решението в обжалваните части, които могат да бъдат предмет на разглеждане в производството по чл. 290 ГПК в случай, че касационното обжалване бъде допуснато, но не и в настоящото производство.
С оглед на това не са налице законовите предпоставки за допустимост на касационното обжалване.
Мотивиран от изложеното, Върховният касационен съд, състав на 3-то г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 79/28.01.2011 на Варненския окръжен съд, гр. отд. 8-ми състав по в. гр.д. № 2444/2010 год.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top